Aktualności, Polecamy

Alleluja, Jezus żyje!

Przed nami Święta Wielkanocne. W tegorocznym wywiadzie, biskup świdnicki Ignacy Dec opowiada, jak ważne jest przeżywanie Triduum Paschalnego i uczestniczenie w nabożeństwach. – Przeżywania Świąt Wielkanocnych nie powinno się ograniczać do poświęcenia w Wielką Sobotę pokarmów na stół świąteczny. Modlitwy i to dobrej nie jest nigdy za wiele. Taka modlitwa jest wielką sztuką, której trzeba się uczyć całe życie, a szczególnie podczas wielkich świąt religijnych – uważa bp Ignacy Dec.

-Trwa Wielki Post. Co on oznacza dla katolika i jak powinien być przez niego wykorzystany?

-Okres Wielkiego Postu jest  przygotowaniem do właściwego świętowania Świąt Wielkanocnych. Święta Bożego Narodzenia są poświęcone tajemnicy Wcielenia, czyli tajemnicy przyjścia na świat odwiecznego Syna Bożego w ludzkiej postaci. Święta Wielkanocne są natomiast skupione na tajemnicy naszego odkupienia. Tego odkupienia wszystkich ludzi dokonał Jezus Chrystus, Wcielony Syn Boży przez swoją mękę, śmierć na krzyżu i swoje chwalebne zmartwychwstanie. Inaczej Święta Wielkanocne nazywamy Świętami Paschalnymi, bowiem świętujemy w nich Paschę Chrystusa, która oznacza „przejście” Jezusa przez bramę śmierci z życia ziemskiego do życia uwielbionego w chwale zmartwychwstania. Do Świąt Wielkanocnych przygotowujemy się przez 40 dni Wielkiego Postu. W liturgii Kościoła w Wielkim Poście Bóg kieruje do nas wiele wezwań, przede wszystkim,  wezwanie  do nawrócenia i uwierzenia w Ewangelię. Wezwanie to słyszymy już w pierwszy dzień Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, gdy na nasze głowy przyjmujemy popiół. Kapłan posypując nasze głowy popiołem, mówi słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Mamy odwrócić się od naszych grzechów, wyrzucić je z siebie w Sakramencie Pokuty, nawrócić się na zachowywanie Bożych Przykazań,  na pełnienie uczynków pokutnych: modlitwy, postu i jałmużny. Nazwa okresu została zaczerpnięta od drugiego uczynku pokutnego – postu. Trzeba jednak powiedzieć, że czas Wielkiego Postu powinien być Czasem Wielkiej Modlitwy, Wielkiego Postu i Wielkiej Jałmużny.

W drugiej części wielkopostnego wezwania kierowanego do nas przez Chrystusa jest wezwanie do zawierzenia Ewangelii – i „wierzcie w Ewangelię”.  Zawierzeniu Ewangelii sprzyja słuchanie Bożego słowa i rozważanie męki Pana Jezusa. Stąd w okresie Wielkiego Postu winniśmy uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych, podczas których głoszone jest słowo Boże. Jesteśmy też zapraszani na rozważanie męki Pańskiej w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

Cały wywiad z biskupem świdnickim Ignacym Decem w ostatnim wydaniu Tygodnika Wałbrzyskiego.

Fot. archiwum/Wiadomości Świdnickie

30 marca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica