Kultura, Polecamy

Brave Kids i niepełnosprawni

Tegoroczna edycja Brave Kids będzie miała swoją jesienną odsłonę. W dniach 18-25 października na Dolnym Śląsku spotkają się dzieci i młodzież z różnych środowisk oraz pierwszy raz osoby z niepełnosprawnościami. Premiera spektaklu 24 października 2018 w Starej Kopalni.

Brave Kids Together obejmie kilkudniowe warsztaty artystyczne, podczas których dzieci będą uczyć siebie nawzajem tradycyjnych tańców, pieśni, ale także sztuk cyrkowych i tańca współczesnego. Dzięki modelowi pracy opartemu na zasadzie „dzieci uczą dzieci” uczestnicy w atmosferze szacunku doświadczają czym jest współpraca ponad podziałami. Dorośli, doświadczone instruktorki artystyczne – Mary Sadowska i Agnieszka Ćwieląg – będą pomagać i wspierać młodych artystów w procesie tworzenia finałowego spektaklu, który dwukrotnie zaprezentowany będzie szerokiej publiczności na profesjonalnych scenach dolnośląskich instytucji kultury.

Już 19 października w Walimiu odbędą się prezentacje grup z Polski, Gruzji Rumunii i Ukrainy. Następnie młodzi artyści przygotują wspólny spektakl finałowy, którego premiera odbędzie się 24 października 2018 w Starej Kopalni w Wałbrzychu (spektakl biletowany). Po raz drugi międzynarodowa grupa artystów zaprezentuje go 25 października we Wrocławiu, na deskach Teatru Polskiego przed ponad 500-osobową publicznością. – Jak co roku Brave Kids poprzez swój program artystyczny wspiera dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym. W projekcie Brave Kids Together wezmą udział m.in. dzieci niesłyszące z Wrocławia, młodzież z niepełnosprawnością intelektualną z Wałbrzycha, młodzi Gruzini objęci na co dzień opieką socjalną przez charytatywną Fundację Caritas Gruzja – mówi Iwona Frydryszak ze Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła, pomysłodawcy projektu.

Do projektu została także zaproszona grupa dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Większość czasu zaproszeni artyści spędzą w malowniczej, górskiej miejscowości – Zagórze Śląskie w ulokowanym nad jeziorem Bystrzyckim w Hotelu Maria Antonina. Tam będą trwały próby do spektaklu finałowego, którym uczestnicy projektu udowodnią, że język sztuki jest uniwersalnym narzędziem budowania pięknych więzi międzyludzkich niezależnie od pochodzenia, narodowości czy stopnia niepełnosprawności. – Zapraszamy mieszkańców Wałbrzycha i Wrocławia na pokazy Brave Kids Together, które stanowią wspaniałą lekcję różnorodności i otwartości na osoby z niepełnosprawnościami – mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka projektu. Dla rodziców czy nauczycieli jest to pretekst do rozmowy z dziećmi o tym, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia niepełnosprawności czy pochodzenia, może wnieść piękno w otaczający nas świat. Brave Kids Together – dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, gminy Wrocław oraz współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, a także przy współpracy z gminą Wałbrzych oraz pod honorowym patronatem prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja.

Red. (ala)

Fot. użyczone/Brave Kids

17 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica