Polecamy, Sport

Cała Europa tu walczyła

W miniony weekend niewielki Czarny Bór przeżył prawdziwe oblężenie gości z całej Europy, a nawet Azji. Do tej małej miejscowości, na coroczny, 13 już międzynarodowy turniej Czarny Bór Open w zapasach kobiet, zjechała się rekordowa liczba 335 zawodniczek. Do tego trzeba dodać trenerów, opiekunów i inne osoby towarzyszące, łącznie prawie 500 osób z 15 państw zawitało do hali Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze.

W tegorocznej imprezie wystartowały zagraniczne ekipy z Białorusi, Niemiec, Francji, Węgier, Holandii, Szwecji, Włoch, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Grecji, dalekiego Kazachstanu. Rekordowo mocna i liczna była również nasza krajowa obsada. Wśród niej 39 polskich klubów – w zasadzie wszystkie zajmujące się zapasami kobiet. Do tego Polska wystawiła reprezentacje narodowe we wszystkich grupach wiekowych – seniorek z trenerem kadry narodowej Piotrem Krajewskim, juniorek z trenerem Marcinem Marcinkiewiczem oraz juniorek młodszych z trenerem Władysławem Olejnikiem. Na matach można było zobaczyć medalistki i uczestniczki igrzysk olimpijskich, medalistki mistrzostw świata i Europy.

Zgodnie z zapowiedzią, do Czarnego Boru przyjechała wychowanka Herosa i Dariusza Piaskowskiego, wałbrzyszanka, Agnieszka Wieszczek-Kordus, która jak przystało na brązową medalistkę IO w Pekinie w 2008 roku, pewnie zwyciężyła w kat. wagowej do 68 kg seniorek. Na podium w tej grupie wiekowej stawały też inne utytułowane Polki – Iwona Matkowska (Grunwald Poznań), medalistka mistrzostw Europy i świata – była druga w wadze do 50 kg, a w walce finałowej przegrała z Valentiną Islamovą z Kazachstanu. Wagę do 55 kg wygrała z kolei tegoroczna brązowa medalistka ME – Katarzyna Krawczyk (Cement-Gryf Chełm). Kilka złotych krążków wyjechało też zagranicę – w wadze do 53 kg najlepsza okazała się Niemka, Ellen Riesterer, tegoroczna srebrna medalistka MŚ juniorek, brązowa medalistka ME juniorek i brązowa medalistka ME do 23 lat! Kategorię wagową 59 kg wygrała natomiast reprezentantka Białorusi Anastazja Huczok, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i świata oraz tegoroczna złota medalistka Wojskowych Mistrzostw Świata.

W młodszych grupach wiekowych – juniorek młodszych oraz młodziczek – wystąpiła również niezliczona ilość utytułowanych zapaśniczek. W łącznie 33 kategoriach wagowych, na matach w Czarnym Borze zmagało się 97 seniorek oraz 238 młodziczek i dzieci. W ciągu dwóch dni, na 3 matach, rozegrano 543 pojedynki!

O bardzo wysokim poziomie rywalizacji świadczy też fakt, iż żadna ze startujących z naszego regionu zawodniczek nie zdołała sięgnąć po medal. Reprezentantka Herosa Czarny Bór Aleksandra Lewczyńska (46 kg) w pierwszej walce w gronie juniorek młodszych pewnie zwyciężyła z inną Polką Julią Pracz (Cement-Gryf Chełm), ale przegrała dwa kolejne pojedynki (z późniejszą złotą i brązową medalistką) i odpadła z dalszych walk zajmując ostatecznie 9 miejsce. Julia Molińska (Ares Wałbrzych) przegrała dwa pojedynki z zawodniczkami z Białorusi i Łotwy i zakończyła start na 7 miejscu w wadze do 59 kg seniorek.

Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, a sponsorami publicznymi imprezy byli gmina Czarny Bór, województwo dolnośląskie oraz powiat wałbrzyski. Nagrody rzeczowe dla medalistek kategorii wagowej do 68 kg w seniorkach, a wśród nich dla Agnieszki Wieszczek-Kordus, ufundowało Dolnośląskie Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ Solidarność. Stowarzyszenie to ufundowało również puchary dla najlepszych drużyn. A były nimi kolejno: Białoruś, Frankfurt-Niemcy i Cement-Gryf Chełm-Polska.

Fot. użyczone/materiały organizatorów

14 grudnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica