Kultura, Polecamy

Ceramiczne układanki

W Galerii pod Atlantami w Wałbrzychu do 16 listopada można oglądać wystawę Piotra Micka „Multiplikacje”. Ceramiczne obrazy zachwycają elegancją, kolorystyką i formą. Jeden obiekt to efekt nawet 250 godzin pracy spędzonych w pracowni.

– Bardzo się cieszę, ze prezentujemy tu po dość długiej nieobecności prace przestrzenne i po raz pierwszy, odkąd tu pracuję, prace ceramiczne – mówi Małgorzata Rzempowska-Skóra, kurator wystawy. – Jedna kompozycja składa się z około 1000 elementów, więc mamy tu prawdziwą multiplikację – wyjaśnia tytuł wystawy. Piotr Micek uzyskał w 2010 roku dyplom Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w pracowni ceramiki użytkowej prof. Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak. Po studiach z innymi absolwentami swojego wydziału założył pracownię szkła i ceramiki na potrzeby jednego z wrocławskich deweloperów. W latach 2013–2015 współtworzył pracownię projektową – Opak Studio. Od 2016 roku jest kierownikiem Centrum Ceramiki Unikatowej w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu. Na swoim koncie ma udział w wystawach zbiorowych: Dyplom – Szkło i ceramika, Wrocław; „Różne spojrzenia – Szkło i ceramika” w Nysie; „Wire -less” w Krakowie; „Porcja Sztuki” – prezentacja 3 młodych grup projektowych podczas śniadania charytatywnego w Wałbrzychu organizowanego przez Park Wielokulturowy Stara Kopalnia. „Multiplikacje” są pierwszą indywidualną ekspozycją w dorobku artysty. Większość obiektów powstała w ciągu dwóch ostatnich miesięcy. – Każdy jeden etap technologiczny powstawania prac wymaga cierpliwości. Moja pracownia to miejsce do odreagowania. Tam się wyciszam – opowiada Piotr Micek. – Odkąd poznałem ceramikę, przewija się w niej multiplikacja, czyli powtarzalność jednego elementu. Wcześniej multiplikowałem jeden i ten sam element. Teraz mamy zbiór tysiąca elementów i nie ma dwóch takich samych. Poszerzyłem też gamę kolorów i kształtów – dodaje. Praca „Złoto w centrum” jest tego przykładem (kompozycją zamkniętą z określonym punktem w środku) i dominantą wystawy. Wernisaż „Multiplikacji” był jednym z punktów pierwszej edycji „Tygodnia z regionem”, który odbywał się pod hasłem „Wałbrzyskie złoto”, organizowanego przez Bibliotekę pod Atlantami.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

28 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica