Aglomeracja Wałbrzyska, Głuszyca, Jedlina Zdrój, Polecamy

Chcą zbudować u siebie nowe mieszkania

Jedlina-Zdrój i Głuszyca to dwa miasta, w których prawdopodobnie niebawem powstaną nowe mieszkania komunalne na wynajem. Obie gminy prowadzą bardzo zaawansowane rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który za pośrednictwem specjalnie do tego celu powołanej spółki celowej sfinansuje ich budowę.

Włodarze Jedliny-Zdroju i Głuszycy 10 dni temu odbyli niezwykle owocne i obiecujące spotkanie z przedstawicielami BGK, które odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia na konferencji prasowej opowiedzieli gospodarze obu miejscowości wraz z prezydentem Wałbrzycha.

Lokale mają powstać w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Zgodnie z założeniami projektu w każdej z gmin zostanie wybudowany jeden blok, w którym znajdzie się 41 nowoczesnych, 2- i 3-pokojowych mieszkań. Koszt wybudowania jednego budynku to około 8 mln zł. Co niezwykle istotne budowa nie będzie wiązała się z żadnymi wydatkami z gminnej kasy. Zostanie w całości sfinansowana przez BGK Nieruchomości. Gminy ze swojej strony muszą jedynie zapewnić uzbrojone działki, a po wybudowaniu bloków zasiedlić mieszkania. Czynsz wynajmu będzie wynosił kilkanaście złotych za metr kwadratowy. W Jedlinie-Zdroju blok powstanie w rejonie ulicy gen. Sikorskiego, a w Głuszycy przy ulicy Dolnej.

– Żeby nasze miejscowości nie wyludniły się, musimy zapewnić odpowiednie warunki. Według dotychczas obowiązującego systemu prawnego gmina mogła przydzielać mieszkania tylko osobom o niskich dochodach. Program „Mieszkanie Plus” umożliwia budowę i wynajem lokali osobom o większych dochodach. To daje szanse rozwoju, służy też zaspokojeniu potrzeb mieszkańców – mówił Leszek Orpel burmistrz Jedliny-Zdroju.

– Coraz więcej osób pyta mnie, czy gmina sprzedaje jakieś nieruchomości. Wspólnie podjęliśmy działania, aby powoli te podstawowe potrzeby dla naszych mieszkańców były realizowane. Jeżeli szybko nie podejmiemy działań zmierzających do tego, aby przyciągnąć ludzi młodych, z rodzinami, to ten teren będzie się wyludniał. Jedną z propozycji jest właśnie mieszkanie – podkreślał z kolei Roman Głód gospodarz Głuszycy.

Dodajmy, że w parlamencie trwają właśnie prace nad ustawą, która pozwoli najemcom na łatwiejsze uzyskanie prawa własności do tego typu mieszkań, a równocześnie da im możliwość ubiegania się o dopłatę do czynszu, nawet do kwoty 500 złotych. Obie gminy złożyły stosowne projekty, które są obecnie analizowane przez BGK. Jeżeli rozmowy i ustalenia zakończą się pomyślnie, jeszcze w tym roku może zostać powołana spółka, która ze środków BGK zajmie się budową bloków, a same prace rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym roku.

Fot. użyczone (UM Jedlina-Zdrój)

 

13 lipca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica