Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy, Szczawno Zdrój

Chełmiec odzyskany!

Stowarzyszenie ECRA przekazało gminie Szczawno-Zdrój działkę wraz z obiektem na szczycie góry Chełmiec. Tym samym zakończył się trwający kilka miesięcy proces, mający na celu wyegzekwowanie od stowarzyszenia realizacji prawomocnego wyroku sądowego. Zapraszamy już w ten weekend na wieżę widokową Chełmca, nareszcie będzie można w pełni podziwiać widoki!

Przypomnijmy. Na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 6 marca 2019 roku ECRA zostało zobowiązane do oddania gminie Szczawno-Zdrój działki wraz z wieżą widokową, znajdującą się na szczycie Chełmca.
Głównym powodem wystąpienia o zwrot nieruchomości było niewywiązywanie się z zawartej z gminą umowy – co znalazło potwierdzenie w uzasadnieniu do wyroku. Stowarzyszenie zobowiązane było m. in. do kompleksowego remontu wieży, zagospodarowania terenu. Sąd potwierdził, że stowarzyszenie tylko częściowo zrealizowało te zapisy. Nie była także udostępniana turystom wieża widokowa, na co do urzędu wpływały liczne skargi.
Ale to się zmieni. W najbliższy weekend, wieża widokowa zostanie udostępniona turystom w godzinach 9:00-17:00. Wejście na wieżę będzie bezpłatne. Turyści będą mogli przybić na szczycie nową pieczątkę, w której widnieje obok wizerunku góry także nazwa: Szczawno-Zdrój.
– Chcielibyśmy, żeby to miejsce faktycznie służyło turystom, a przede wszystkim żeby można było wejść na wieżę. W przygotowaniu jest koncepcja zagospodarowania szczytu wraz z obiektem tak, by był atrakcją turystyczną, zachęcającą turystów do odwiedzenia tego miejsca – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.
Umowa na opracowanie dokumentu została podpisana pod koniec lipca. Projektanci mają zaproponować ciekawe rozwiązania, które przyciągną miłośników górskiego spacerowania. Trwa porządkowanie szczytu, wkrótce pojawi się tu przenośna toaleta. Ale nie liczcie na dodatkowe śmietniki – pamiętajmy, że śmieci wniesione na górę, zabieramy z powrotem!
Zapraszamy już dziś na spacer na Chełmiec. Trasa ze Szczawna Zdroju wiedzie spod kompleksu Dworzysko czarnym szlakiem. Wejście na szczyt zajmie nam ok. 3 godzin. W weekend zapowiada się piękna pogoda, no i będzie można podziwiać widoki z wieży widokowej.
Na koniec ciekawostka. Czy wiecie, że przez Szczawno-Zdrój przebiega najdłuższy szlak pieszy w Europie? Liczy sobie prawie 7000 km i wiedzie z Portugalii nad Morze Czarne – przez m. in. Szczawno-Zdrój.
Fot. użyczone (UM Szczawno-Zdrój)

5 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica