Kultura, Polecamy

Cienie imperium w Świdnicy

Jak wyglądają losy mieszkańców krajów postsowieckich? Górski Karabach, Ukraina i Gruzja to tereny władczej polityki współczesnej Rosji. Poprzez historie trzech bohaterów przyglądamy się w filmie „Cienie imperium” Karola Starnawskiego tej sytuacji, a 11 września o godz. 18:30 w ramach pokazów przedfestiwalowych Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM będzie można obejrzeć ten dokument i porozmawiać z reżyserem.

Na rubieżach dawnego Imperium Rosyjskiego trwają konflikty, o których zapomniała już światowa opinia publiczna. Ludzie zamieszkujący te rejony pragną tylko jednego: spokojnego życia. W tym sensie historie Aleksieja, Timura i Aleksandra są podobne, mimo że ich ojczyzny oddalone są od siebie o wiele kilometrów. Górski Karabach, Ukraina i Gruzja wciąż pozostają w strefie wpływów rosyjskich. To kolejne areny agresywnych działań Rosji. Bo chociaż kraj pod rządami Władimira Putina nie ma już statusu imperium, to kontynuuje działania zmierzające do uzależnienia wobec siebie sąsiadów i utrzymania dawnej strefy wpływów.
Dokument inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” opowiadającej historie mieszkańców postsowieckich państw nieuznawanych, którzy od blisko trzydziestu lat padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Pisarz stoi również za filmem: wpadł na jego pomysł i został współscenarzystą. Odwiedziny w Górskim Karabachu w 2015 roku nie zwiastowały tego, że już rok później dojdzie tam do największej od 20 lat eskalacji konfliktu. Wizyta zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem nie zapowiadała pierwszego aktu długotrwałej uśpionej wojny. Przed nami spotkanie z autorem „Cieni imperium” – Karolem Starnawskim, przed kilku laty laureatem Nagrody dla Filmów o Szczególnych Walorach Przyrodniczych podczas Festiwalu „Okiem Młodych”, które poprowadzi dyrektor artystyczny obu festiwali, Lech Moliński. Wstęp: 5 zł. Bilety można kupić online (www.bilety.sok.com.pl) lub gotówką w kasie ŚOK i przed seansem. Tą projekcją kończy się cykl regularnych pokazów przedfestiwalowych. Festiwal SPEKTRUM odbędzie się w dniach 5 – 11 listopada.
Red. ala
Fot. użyczone/WFF/HaWa

10 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica