Aktualności, Polecamy

Co dalej z placem po zajezdni?

To pytanie zadaje sobie pewnie wielu wałbrzyszan. Kiedy teren po byłej zajezdni autobusowej przy ul. Armii Krajowej zostanie zagospodarowany? Na razie istnieją bariery prawne, które hamują plany miasta i możliwość sprzedaży działki pod działania inwestycyjne.

zajezdnia_armii_krajowej

Stara zajezdnia autobusowa, znajdująca się przy ulicy Armii Krajowej, przez wiele lat szpeciła swoim wyglądem i w 2014 roku wreszcie gmina otrzymała zgodę na wyburzenie zniszczonych budynków. W tym miejscu wcześniej funkcjonowała Huta Karol. Od 1999 roku, a więc od momentu, kiedy zajezdnia autobusowa została przeniesiona na ul. Ludową, stojące tu obiekty niszczały. Gmina Wałbrzych podejmowała próby sprzedaży terenu wraz z zabudowaniami, ale wszystkie zakończyły się niepowodzeniem, a warto wiedzieć, że to działka o powierzchni 21 tys. m. kw., ulokowana w atrakcyjnym miejscu, przy drodze krajowej nr 35. Przez lata potencjalnych kupców odstraszały jednak stojące na niej obiekty, które znajdowały się w rejestrze zabytków. Miasto dopięło swego w 2014 roku, kiedy przygotowało ekspertyzę budowlaną, z której jasno wynikało, że obiekty grożą zawaleniem.

Zajezdnię wyburzono i pozostał wielki, niezagospodarowany teren, który ma mocne i słabe, strony. Z pewnością do tych drugich należy zaliczyć fakt, że są to tereny poprzemysłowe, ale są też mocne – są tu podłączone media, jest dobry dojazd. Jakiś czas temu dość głośno mówiło się o zainteresowaniu tą działką inwestora, który zamierzał wybudować centrum handlowe. Były też inne zapytania od potencjalnych kupców, ale do tej pory plac stoi pusty. – Na chwilę obecną nie ma koncepcji zagospodarowania terenu po byłej zajezdni autobusowej. Gmina jest właścicielem terenu, ale na obecnym etapie nie planujemy jego sprzedaży pod jakąkolwiek działalność gospodarczą, choć jest to atrakcyjne miejsce dla inwestorów, zarówno indywidualnych jak i komercyjnych, czy też instytucjonalnych – mówi Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego magistratu, który wskazuje właśnie na dogodne położenie i skomunikowanie.

– Robert Szymala, urbanista miejski, wskazuje, że obecnie obowiązujące przepisy dają możliwość realizacji obiektów wielkopowierzchniowych wyłącznie w oparciu o plan miejscowy, a jak wspomniałem, takiego nie sporządzono dla terenu po zajezdni autobusowej. Tym samym obecnie istnieją bariery prawne do realizacji takiej inwestycji na tym terenie – tłumaczy Grudzień.

Tak więc plac po zajezdni czeka na lepsze czasy, a w niedalekiej odległości przy ulicy Wrocławskiej trwa budowa siedziby wałbrzyskiej gazowni, która ma się zakończyć w drugiej połowie 2017 roku. Biurowiec powstaje w miejscu, gdzie wykluczone jest budownictwo mieszkaniowe i to miejsce idealne dla tych, którzy prowadzą działalność, a jednocześnie wpływa to pozytywnie na wizerunek miasta, bowiem pusta przestrzeń miejska się wypełnia.

SCB

Fot. (red)

16 grudnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica