Kultura, Polecamy

Co ty wiesz o Czechach?

Na Piaskowej Górze w Filii nr 7 Biblioteki pod Atlantami odbyło się spotkanie z Renatą Lizurej. Socjolożka, podróżniczka i bibliotekarka podzieliła się refleksjami na temat swojego eksperymentu pod nazwą „Projekt#Rok Czeski”.

Bohaterka spotkania w 2018 roku przeczytała 30 książek, autorami których byli Czesi lub takich, których tematyka dotyczyła naszych południowych sąsiadów. – Starałam się objąć jak największą ilość gatunków, więc oprócz literatury pięknej pojawiły się także reportaż, książka historyczna, książka dla dzieci, komiks i przewodnik turystyczny – mówi Renata Lizurej. Prelegentka opowiadała o literaturze czeskiej przez pryzmat naszego spojrzenia na Czechy. – To spojrzenie jest dość stereotypowe, ale stereotypy nie zawsze są złe, zdarzają się też dobre. W przełamaniu stereotypów może pomóc literatura – wyjaśnia. W zestawie Lizurej nie mogło zabraknąć „Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jarosława Haska. – Ta książka jest szeroko znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nic dziwnego, że wielu Polaków postrzega Czechów właśnie jako takich Szwejków. On lubił się napić, nie narobić, pokombinować i był tchórzliwy. Te cechy przekładamy na Czechów. Do tego dołącza się nasza niewielka znajomość historii Czech, ograniczająca się do ostatnich kilkudziesięciu lat i też niezbyt rzetelna – opowiada. Sami Czesi nie lubią Szwejka i próbują uwolnić się od tego wizerunku, o czym pisze np. Mariusz Szczygieł, największy popularyzator Czechów w Polsce. – Mnie się w Szwejku podoba to, że nie chciał walczyć. Może gdyby większość ludzi była taka, nie byłoby wojen? – zastanawia się. Z Czechów możemy brać przykład także w kwestii czytelnictwa – przeciętny Polak czyta pół książki rocznie, Czech aż 17. – Czesi są jednym z najbardziej oczytanych narodów w Europie. Kupują dużo książek i wypożyczają też z bibliotek. Uprawiają wręcz kult książek i pisarzy. W kolorowych gazetach i na portalach publikuje się ploteczki o znanych pisarzach. U nas plotki dotyczą raczej serialowych gwiazd – mówi. Dodatkowo przez cały luty można oglądać w bibliotekach na Piaskowej Górze i w Śródmieściu grafiki Renaty Lizurej, z których każda stanowi artystyczną recenzję poszczególnych książek.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

24 lutego 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica