Kultura, Polecamy

Co zobaczymy podczas IV Festiwalu małych Prapremier?

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu już w najbliższą niedzielę, 15 września startuje z IV edycją Festiwalu małych Prapremier. Oto, co zobaczymy przez najbliższy tydzień. Warto zarezerwować sobie czas od 15 do 20 września. Będzie się działo!

SPEKTAKLE KONKURSOWE
MORZE CICHE w reż. Łukasza Zaleskiego – Teatr Nowy w Zabrzu + FOTO
(16.09 godz. 9:00, Scena Kameralna Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
Poetycka i mądra opowieść, która daje wiarę w sens życia, nawet wtedy, gdy świat nie chce nas usłyszeć. Historia niesłyszącego chłopca, który szuka akceptacji i zrozumienia. Opowieść o dorosłych i wyzwaniach, w obliczu których stają, by odpowiedzialnie i mądrze wychować dziecko.
Spektakl dla dzieci słyszących i niesłyszących grany w języku migowym.
czas trwania spektaklu: 70 minut | wiek: 8+
wstęp wolny
POD ADRESEM MARZEŃ w reż. Marka Zákosteleckiego – Teatr Lalki i Aktora KUBUŚ w Kielcach + FOTO
(17.09 godz. 11:00, Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
To pełna ciepła i humoru opowieść inspirowana prawdziwą oraz niezwykle ciekawą historią budynku Teatru KUBUŚ. Fakty, jak na teatralny obiekt przystało, są tu włożone między bajki, bo jak wiadomo, ważnymi gośćmi kamienicy przy Dużej 9 są od kilkudziesięciu lat bohaterowie sztuk, książek czy legend.
czas trwania spektaklu: 70 minut | wiek: 6+
spektakl biletowany
PODWÓJNE ŻYCIE WERONIKI w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego – Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie + FOTO
(17.09 godz. 18:00, Scena Kameralna Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
Spektakl jest próbą badania w warunkach scenicznych różnych opcji: czy w życiu wybrać święty spokój? czy iść za celem powołania? czy wybierając normalność, nie tracimy czegoś ważnego z oczu? czy będąc w momencie kryzysu, coś nam nie umyka? ja? drugi człowiek? wspólnota?
czas trwania spektaklu: 80 minut | wiek: 16+
wstęp wolny
STAŚ I ZŁA NOGA w reż. Bartłomieja Błaszczyńskiego – Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum oraz Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego + FOTO
(18.09 godz. 9:00, Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
To opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej…
czas trwania spektaklu: 60 minut | wiek: 10+
spektakl biletowany
MOTYL w reż. Marcina Libera – Wrocławski Teatr Lalek + FOTO
(18.09 godz. 11:00, Duża Scena Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
To metaforyczna historia dorastania, w której i dzieci, i dorośli mogą zobaczyć siebie. To opowieść o walce dobra ze złem, starciu jasnych i ciemnych mocy, a przede wszystkim – o wierze w człowieka i międzygatunkową przyjaźń.
czas trwania spektaklu: 70 minut | wiek: 7+
spektakl biletowany
ILE ŻAB WAŻY KSIĘŻYC w reż. Przemysława Jaszczaka – Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum (19.09 godz. 11:00, Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu) + FOTO
Bohaterami tej kameralnej baśniowej przypowieści są Król samochwała oraz samotny Chłopiec, pojawiający się trochę znikąd, wyraźnie pragnący bliskości. Chłopiec stara się zwrócić na siebie uwagę, zadając bardzo ważne z jego punktu widzenia, ale zupełnie abstrakcyjne dla dorosłego pytania.
czas trwania spektaklu: 60 minut | wiek: 6+
wstęp wolny
FRU-FRU w reż. Karoliny Maciejaszek – Olsztyński Teatr Lalek + FOTO
(20.09 godz. 9:00, Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
To opowieść inicjacyjna, w metaforyczny sposób opisująca dorastanie dziecka. Historia poznawania świata i siebie oraz mierzenia się z pierwszymi wyzwaniami i rozczarowaniami. W spektaklu wykorzystuje się nietypowe lalki oraz nowoczesne formy plastyczne.
czas trwania spektaklu: 45 minut | wiek: 4+
spektakl biletowany
SPEKTAKLE POZAKONKURSOWE
PODWÓRKO ZAGINIONYCH ZABAWEK w reż. Roksany Miner_ Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
(15.09 godz. 12:30 – pokaz przedpremierowy, Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
Opowieść kilku Zabawek snuta na pewnym tajemniczym podwórku, z którego dziwnym trafem jakoś niełatwo się wydostać. To historia o sile marzeń, potrzebie bliskości, miłości i akceptacji, w której główni bohaterowie mają co prawda swoje troski, ale mają też siebie, wsparcie i chęć, aby wciąż działać.
czas trwania spektaklu: 60 minut | wiek: 4+
spektakl biletowany
PUSZCZAŃSKIE OPOWIEŚCI_ pod opieką artystyczną Michała Jarmoszuka_ Białostocki Teatr Lalek i Kooperacja Flug + FOTO
(16.09 godz. 17:00, Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
Spektakl muzyczny, który łączy ze sobą formę koncertu z teatralnymi środkami wyrazu. Teksty piosenek zostały oparte o legendy i opowiadania spisane przez Waldemara Sieradzkiego – wieloletniego nadleśniczego Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Knyszyńskiej. Muzyka zaś, a w zasadzie jej fundamenty powstawały podczas nocnych jam sessions.
czas trwania spektaklu: 60 minut | wiek: 13+
spektakl biletowany
13 BAJEK Z KRÓLESTWA LAILONII w reż. Marty Streker_ Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
(20.09 godz. 18:00, Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu) + FOTO
Historie o absurdach naszego życia codziennego, skomplikowanych relacjach z otoczeniem, roli Boga i sprawowaniu władzy. Filozofia połączona z nieograniczoną wyobraźnią ludzką, z ironią i poczuciem humoru naświetlająca sprawy ważne, jak poszukiwanie sensu, zachowania i przyzwyczajenia, którymi często utrudniamy sobie życie.
czas trwania spektaklu: 80 minut | wiek: 7+
spektakl biletowany
BRAK SENSU, ANIOŁEK, ŻYRAFA I STOŁEK_ Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu/ Wydział Lalkarski
(18.09 godz. 16:00, Duża Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
Historia pechowej Żyrafy, która ze względu na pewną swoją przypadłość nie ma przyjaciół i czuje się bardzo samotna. Wszystkie zwierzęta unikają jej, w obawie przed licznymi nieszczęśliwymi wypadkami, które stają się jej udziałem. Jej los odmienia się, kiedy na ziemię spada Anioł.
czas trwania spektaklu: 35 minut | wiek: 6+
wstęp wolny
MATKI_ Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie/ Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku + FOTO
(19.09 godz. 18:00, Duża Scena Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
Spektakl jest przestrzenią do zanalizowania i zrozumienia wewnętrznych przeżyć człowieka, który musi się zmierzyć z utratą najbliższej osoby. Bohaterowie przedstawienia, troje dzieci, odwiedzają w szpitalu, podłączoną do aparatury medycznej, nieprzytomną matkę. To traumatyczne doświadczenie uruchamia w nich wiele emocji.
czas trwania spektaklu: 90 minut | wiek: 15+
wstęp wolny
ZAINSCENIZOWANE CZYTANIA WSPÓŁCZESNEJ DRAMATURGII DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Martin Baltscheit WRONA I NIEDŹWIEDŹ ALBO SŁOŃCE ŚWIECI WSZYSTKIM
(17.09 godz. 13.00, Mała Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
Sztuka jest wielowymiarową historią o relacjach międzyludzkich. Dla starszych odbiorców może być opowieścią o tym, że życie z drugim człowiekiem daje więcej szczęścia, niż w pojedynkę. Młodsi dowiedzą się, że nawet ktoś sprawiający niedobre pierwsze wrażenie, może stać się najlepszym przyjacielem, jeśli tylko damy sobie szansę, by lepiej się nawzajem poznać.
czytają: aktorzy TLiA w Wałbrzychu
opieka reżyserska: Natasza Sołtanowicz
wiek: 6+
wstęp wolny
Tomasz Kaczorowski [•REK]IN POL
(19.09 godz. 13.00, Mała Scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
Dramat jest próbą rekonstrukcji wielkiego rekina polarnego, Pola, rozpisaną na głosy czterech części jego ciała, perkusję i gitarę basową. Kolejne sceny stanowią fragmenty opowieści z życia Pola, próbę opowiedzenia o tej postaci i mierzenie się z trudem wypowiedzenia historii w całości.
czytają: aktorzy TLiAw Wałbrzychu
opieka reżyserska: Tomasz Kaczorowski
wiek: 10+
wstęp wolny
WYSTAWA FOTOGRAFII
PIERWSZA GENERALNA autorstwa Bartka Warzechy
Wystawa wyprodukowana przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku/ kurator_Martyna Štěpán-Dworakowska
Otwarcie wystawy – 16.09 godz. 11:00 w Galerii Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu
Bartek Warzecha to precyzyjny reżyser i scenograf; konstruując obrazy, stawia nas, jako odbiorców, w roli teatralnego widza stojącego przed szeregiem jednoaktowych sztuk, których początków i końców możemy się jedynie domyślać. Teatr kompresuje się do ułamków sekundy, które jednak wystarczą, żeby ułożyć z tych kawałków całą historię.
Szczegółowe opisy wszystkich spektakli oraz innych wydarzeń festiwalowych dostępne są na stronie organizatora pod adresem:

IV Festiwal małych Prapremier


REZERWACJA BILETÓW ORAZ BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK tel. 74 666 73 40
Partnerem IV FmP jest Stowarzyszenie „TE-ART” w Wałbrzychu, które realizuje zadanie pn. Wydarzenia artystyczne i edukacyjne aktywizujące wałbrzyską społeczność, towarzyszące ogólnopolskiemu Festiwalowi małych Prapremier – 2019, dofinansowane ze środków gminy Wałbrzych.
Fot. użyczone (Maciej Rukasz/TLiA)

15 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica