Aktualności, Polecamy

Codzienny „dzień dziecka” w Książu

Dzień Dziecka w Zamku Książ w Wałbrzychu to specjalna oferta przygotowana dla najmłodszych turystów. Gdybyśmy jednak przenieśli się w czasie o ponad sto lat, gwar dziecięcych głosów i ich energia także zdominowałyby naszą bytność w Książu.

Na początku XX wieku Książ był „zamkiem dzieci” codziennie. Fotografie to potwierdzające można zobaczyć na wystawie „Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina”.

Beztroskie dzieciństwo, które uwieczniono na fotografiach należało do synów zamkowego kucharza Louisa Hardouina, który pracował w zamku w latach 1909 – 1932. Pochodzący z Francji mistrz patelni został zatrudniony przez Hansa Heinricha XV i jego żonę Daisy, po tym jak zachwycili się jego daniami serwowanymi w Ambasadzie Austro-Węgier w Londynie, gdzie wcześniej pracował. W Książu nie tylko gotował, ale także dawał ujście swojej pasji, którą było fotografowanie. Kolekcja ponad 1000 szklanych diapozytywów i historycznych odbitek przedstawiająca Książ, jego otoczenie i mieszkańców przetrwała w kanadyjskim domu wnuczki Louisa Hardouina, Pani Jean Wessel. To dzięki jej dobrej woli zdjęcia powróciły do Książa i są pokazywane dziś w dawnych apartamentach księżnej Daisy w Zamku Książ w Wałbrzychu na wyjątkowej wystawie „Książ od kuchni w obiektywie nadwornego Louisa Hardouina”.

Do Książa Louis Hardouin przyjechał wiosną 1909 roku. Towarzyszyli mu ukochana małżonka Eugenie i dwaj mali synkowie Louis Jr. I Maurice. Czarnowłosi i ciemnoocy po rodzicach chłopcy byli rówieśnikami dwóch młodszych synów książęcej pary, czyli hrabiczów Aleksandra i Bolka. To właśnie oni stali się nieodłącznymi towarzyszami zabaw małych Hardoinów. Jak demokratyczne były to relacje widać na fotografiach.

Zapraszamy do zamku Książ w Wałbrzychu do obejrzenia wystawy na temat życia Louisa Hardouina i jego rodziny w Książu. Można na niej zobaczyć ponad 200 fotografii z oryginalnej kolekcji. O wiele więcej zawarto w albumie towarzyszącemu wystawie. Do zakupienia w trzech wersjach językowych (po polsku, angielsku i niemiecku) w sklepie internetowym Zamku Książ.

Fot. użyczone/Zamek Książ/Louis Hardouin

2 czerwca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica