Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy

Czekało na nich mnóstwo pułapek

Nie chodzi o wielkie niebezpieczeństwo, ale o pułapki językowe podczas V Świebodzickiego Dyktanda. „Hoże panny, chyży młodzieńcy, w superrzadkich miejscach takich jak Czehryn, Zbaraż czy Zatybrze. A do tego arcymiły i arcydowcipny, na wpół fanfaron i facecjonista Zagłoba, późnogotyckie polichromie i… fast foody” – to próbka tego z czym musieli zmierzyć się uczestnicy dyktanda.

dyktando7

Swoją wiedzę o polskiej ortografii i interpunkcji w tej edycji sprawdzało blisko 60 osób, w zdecydowanej większości była to młodzież ze świebodzickich szkół. Wśród osób dorosłych znaleźli się natomiast Poseł Ireneusz Zyska, burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Ilona Szczygielska kierownik Wydziału Promocji UM, a także dyrektor SP 3 Jolanta Styrna-Grossman. Dyktando przygotowały polonistki z PZSI, organizatora zmagań: Justyna Gąsior i Jolanta Bieniasz. Tekst nie był bardzo trudny, ale dużo w nim było archaizmów lub historycznych nazw własnych, co mogło sprawić piszącym kłopot.

Oczekiwanie na wyniki dyktanda umiliły uczestnikom występy artystyczne uczniów z PZSI oraz pyszne ciasta, upieczone przez niezawodnych rodziców. Jury złożone z polonistek świebodzickich i świdnickich szkół w końcu ogłosiło wyniki. Mistrzem ortografii 2016 w kategorii młodzież do lat 19 została Hanna Nowak, tytuł w kategorii dorośli trafił po raz drugi do rąk Jarosława Gracy. Zwycięzcy otrzymali pióra i tablety.

Wyniki V Świebodzickiego Dyktanda:

Kat. młodzież do 19 lat

1.Hanna Nowak

2.Aleksandra Mielczarek

3.Liwia Misztal

Kat. dorośli

1.Jarosław Graca

2.Krzysztof Szymczak

3.Karolina Ceven

Fot. użyczone (UM Świebodzice)

29 listopada 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica