Aktualności, Polecamy

Czterdzieści lat minęło…

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu świętuje czterdziestolecie swojego istnienia, 1978 – 2018! Na początek należy się wyjaśnienie. Jak to? Filharmonia powstała w 1978 roku zatem 40-lecie obchodzone powinno być w 2018 roku! Owszem. Jednak z powodów niezależnych od instytucji zdecydowano o przeniesieniu Uroczystego Koncertu Jubileuszowego z listopada 2018 na maj 2019.

Decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego placówka otrzymała dotację umożliwiającą realizację Jubileuszu 40-lecia Filharmonii Sudeckiej ze środków otrzymanych z wojewódzkiego budżetu.
Ostatnie pięć lat Filharmonii Sudeckiej to głównie modernizacja. Jakość sal koncertowych w Polsce stale się podnosi. Stają się istotnymi punktami na mapie najważniejszych tego typu miejsc w Europie i świecie. W naszym przypadku dawne kino „Polonia” w Wałbrzychu, które po dostosowaniu do potrzeb koncertowych przez 36 lat stanowiło siedzibę Orkiestry Symfonicznej i spełniało rolę sali koncertowej utraciło swą żywotność. Nakłady na utrzymanie, energochłonne oświetlenie, brak wentylacji, wystrój wnętrza sali koncertowej oraz inne czynniki spowodowały, że decyzja o modernizacji stała się koniecznością. Trudny czas funkcjonowania instytucji poza siedzibą, próby w wynajętych salach nieczynnego sanatorium „Korona Piastowska” w Szczawnie-Zdroju, koncerty w tamtejszym Teatrze Zdrojowym czy auli PWSZ w Wałbrzychu stawiały wyzwania logistyczne zarówno przed nami – głównie przed muzykami Orkiestry Symfonicznej jak i przed naszą publicznością, abonamentowiczami i miłośnikami muzyki w ogóle. W tym czasie w sali koncertowej i biurowcu trwały prace modernizacyjne, które realizowała wałbrzyska firma Sirbud Minari kierowana przez Daniela Sipa. Przebudowano scenę, pogłębiono podpiwniczenie i poprawiono jej funkcjonalność, wytyczono kanały wentylacyjne, zbudowano nowy strop nad salą koncertową, balkon, dzięki któremu zyskaliśmy 75 nowych miejsc siedzących, wreszcie wytłumiono salę koncertową i zamontowano nowe fotele na widowni. Powstała w ten sposób baza do pracy akustyka. Dokonania Pracowni Akustycznej z Wrocławia, kierowanej przez dra Piotra Kozłowskiego stawiają obecnie naszą salę koncertową w pierwszej dziesiątce rozwiązań tego typu w Polsce i pozwalają na realizację na najwyższym poziomie koncertu symfonicznego, kameralnego czy jazzowego. Modernizacja objęła także niewidoczną infrastrukturę elektryczną, przeciwpożarową, cieplną i klimatyzacyjną, poprawiła komfort szlaków komunikacyjnych, pozwoliła na rozbudowanie biblioteki materiałów nutowych, powiększenie funkcjonalności magazynów o dodatkową powierzchnię i windę. Wysiłek zespołu utworzonego i kierowanego przez dyrektor Elżbietę Łaganowską, którego pracami na bieżąco zajmował się Arkadiusz Simm jako kierownik projektu pozwolił na zrealizowanie „Modernizacji obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu”. Współfinansowana przez Unię Europejską oraz środki województwa dolnośląskiego pozwoliła uruchomić nowoczesną salę koncertową o szerokich możliwościach. Zainteresowanie publiczności oraz artystów, których od momentu otwarcia sali w październiku 2018 roku gościliśmy w Filharmonii Sudeckiej stale rośnie. Wszak muzyka jest tak ważna dla naszych obyczajów!
Więcej w najnowszym wydaniu Tygodnika Wałbrzyskiego.
Fot. użyczone (Filharmonia Sudecka)

15 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica