Kultura, Polecamy

Demony Goi w muzeum

W Muzeum Porcelany w Wałbrzychu ruszył cykl spotkań pod nazwą „Muzealne Wieczory Filmowe”. Kolejny seans już w środę, 27 marca o 16:30 z malarstwem hiszpańskim, czyli „Duchy Goi” w reżyserii Milosa Formana.

Hiszpania, rok 1792. Sławny malarz Francisco Goya (Stellan Skarsgard) zostaje uwikłany w sprawy Hiszpańskiej Inkwizycji. Pozująca mu piękna Ines (Natalie Portman) jest oskarżona o herezję i czeka ją proces. Goya zwraca się o pomoc do starego przyjaciela, mnicha Lorenza (Javier Bardem). Malarz stworzył niepowtarzalny styl, ewoluując od baroku i rokoka, przez neoklasyczny akademizm do preromantyzmu i preimpresjonizmu. Kulminacją jego artystycznego wyrazu jest seria czarnych obrazów. Największa kolekcja dzieł Goi znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie. Poruszana przez artystę tematyka jest bardzo szeroka: tematy społeczno-polityczne i historyczne, wojna, krytyka arystokracji i kleru oraz nieszczerej religijności, gloryfikacja pracy, prostytucja, żebractwo, gusła. – Wybór filmów, na które chcemy państwa zapraszać aż do czerwca w każdą ostatnią środę miesiąca, nie jest przypadkowy. Pragniemy, aby spotkania w ramach „Muzealnych Wieczorów Filmowych” stały się nie tylko ucztą dla oczu, ale również dla duszy, ponieważ będziemy państwa zachęcać do dzielenia się spostrzeżeniami na temat filmu i artystów oraz ich twórczości – mówią organizatorzy. Dyskusję będzie moderował Marek Kwaśny. Ilość miejsc ograniczona, dlatego należy zapisywać się pod numerem telefonu 74 664 60 30.
Red. (ala)
Fot. użyczone/materiały prasowe

27 marca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica