Aktualności, Polecamy

Diagnostyka chorób gruczołu piersiowego oraz metody samobadania

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Wałbrzyskie Stowarzyszenie „Zdrowa OD-NOWA” z inicjatywy radnej Aliny Szełemej i dzięki pomocy sponsorów: Ronal Polska Sp. z o.o. oraz Grupy Konsultingowo-Inżynieryjnej Kompleks S.A. przypomina wszystkim Paniom o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych i podkreśla rolę zdrowego stylu w celu zapobiegania nowotworom.

zrob_to_dla_siebie

Poprzednio pisałyśmy o czynnikach ryzyka oraz niepokojących objawach. Dzisiaj chcemy przedstawić paniom jak przebiega diagnostyka chorób gruczołu piersiowego oraz pokazać metody samobadania piersi.

Podstawowym badaniem jest badanie obrazowe tzw. mammografia, która polega na obrazowaniu nieprawidłowości w piersiach z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Badanie mammograficzne powinno być wykonywane w ośrodkach wyspecjalizowanych, z możliwością konsultacji lekarzy kilku specjalności: radiologa, chirurga, chirurga onkologa i patomorfologa.

Kolejnym badaniem jest USG piersi. Metoda ta polega na obrazowaniu zmian w piersiach z wykorzystaniem fal dźwiękowych o dużej częstotliwości. Można ją stosować bezpiecznie u kobiet w ciąży, jak i u młodych dziewcząt. Jest dobrą metodą odróżniania zmian litych od torbielowatych.

Następnie można wykonać scyntygrafię – technika polegająca na diagnostyce wieloogniskowości i wieloośrodkowości raka piersi. Ma podstawowe znaczenie w poszukiwaniu tzw. węzła.

MRI – rezonans magnetyczny wykonywany jest, gdy trudna jest do oceny mammografia oraz w przypadku raka „ukrytego” (potwierdzone histopatologicznie przerzuty do węzłów chłonnych pachowych, przy braku obecności guza w badaniu klinicznym, mammografii).

PET – emisyjna tomografia pozytronowa. Gromadzenie się fluorodeoksyglukozy w komórce nowotworowej pozwala uwidocznić ogniska nowotworu w tkankach oraz ułatwia umiejscowienie ewentualnych przerzutów.

Galaktografia – badanie polega na podaniu środka cieniującego do przewodów mlecznych i wykonaniu zdjęć mammograficznych w celu wykrycia patologicznego wycieku z brodawki.

Badania mikroskopowe

badanie cytologiczne – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) lub rozmaz wycieku z brodawki

badanie histopatologiczne – biopsja aspiracyjna gruboigłowa (BAG)

Biopsja mammotomiczna VAB – (Vacuum Assisted Biopsy) biopsja monitorowana pod kontrolą USG lub mammografii. Jedna z najnowocześniejszych metod pobierania wielu wycinków z gruczołu piersiowego, z możliwością usunięcia całego guzka.

Biopsja chirurgiczna (otwarta) – wykonywana jest w znieczuleniu i polega na wycięciu małego wyczuwalnego guzka. Jeżeli zmiana jest bardzo mała, przeważnie wcześniej wykonywana jest tzw. lokalizacja. Pod kontrolą USG lub Mammografii wprowadzony zostaje metalowy znacznik (kotwiczka) w celu precyzyjnej lokalizacji zmiany.

Samobadanie (samokontrola) piersi przez kobietę jest najbardziej skuteczną metodą wczesnego wykrywania różnego rodzaju nieprawidłowości w piersiach oraz wykrycie guzka w jak najwcześniejszym stopniu zaawansowania, badanie powinno być wykonywane regularnie 1 raz w miesiącu bezpośrednio po miesiączce, kobiety po menopauzie powinny wybrać na badanie stały dzień w miesiącu np. pierwszą sobotę miesiąca.

Samobadanie polega na oglądaniu stanu piersi (symetria, wygląd brodawek, zmiany w wyglądzie skóry, wyciek z brodawki) i badania palpacyjnego (dotykowego).

Badaj się i Bądź dla siebie najważniejsza!

W następnym cyklu powiemy o diagnostyce chorób gruczołu piersiowego oraz o sposobach samobadania piersi.

Agnieszka Biel, Małgorzata Kowalik

19 października 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica