Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy

Dolny Śląsk będzie współpracował z Krajem Środkowoczeskim

Marszałek Cezary Przybylski wraz z Hetmanem Kraju Środkowoczeskiego Jaroslavą Pokorną Jermanovą, podpisali porozumienie o współpracy obu regionów. To kolejny przykład doskonałej współpracy jaką mamy z naszym południowym sąsiadem.

Dolny Śląsk od wielu lat prowadzi intensywną współpracę zagraniczną z regionami w Europie i poza nią. Jej fundamentem jest współpraca z najbliższymi sąsiadami, czyli z Czechami i Niemcami.
– Współpraca z Czechami została podjęta przez samorząd województwa dolnośląskiego jeszcze pod koniec lat 90. XX wieku, czyli na samym początku utworzenia administracji samorządowej. Zawsze przywiązywano do niej dużą wagę, ponieważ ma niezwykle istotne znaczenie dla regionu, jego mieszkańców, relacji gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych – mówił w czasie uroczystości Julian Golak, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Kraj Środkowoczeski z uwagi na jego centralne położenie oraz dobrą sytuację gospodarczą jest dla nas partnerem szczególnym. Bliskość stolicy Czech oraz mocna i stabilna sytuacja gospodarcza regionu sprawiają, że jest to znakomity partner do współpracy gospodarczej dla Dolnego Śląska. Region ten obejmuje obszar ulokowany wokół Pragi. Kieruje nim 11-osobowy zarząd, a regionalny parlament składa się z 65 osób. Podpisane porozumienie jest pierwszą umową Województwa Dolnośląskiego z województwem  położonym w centrum Republiki Czeskiej, a nie w obszarze przygranicznym.
– Dzięki dzisiejszej decyzji współpraca między Dolnym Śląskiem a Czechami zyska nowy, silny impuls do dalszego rozwoju. Zamierzamy współpracować gospodarczo, turystycznie, ale także w ramach wspólnych przedsięwzięć kulturalnych, czy biznesowych – mówił podczas podpisania porozumienia marszałek Cezary Przybylski.
Uroczystość to także efekt ubiegłorocznego Dolnośląsko-Czeskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się w Pradze. To właśnie tam oraz podczas licznych spotkań dwustronnych rozmawiano o konieczności zacieśnienia współpracy.
– Chciałbym zachęcić wszystkich do włączenia się we wspólne działania. Jestem przekonany, że nawiązując nowe relacje, rozmawiając, planując i podejmując różnorodne inicjatywy możemy wyłącznie zyskać – podsumował marszałek.
Do grona czeskich partnerów regionalnych Dolnego Śląska, obok Krajów Libereckiego, Kralovohradeckiego, Pardubickiego i Ołomunieckiego, dołączył Kraj Środkowoczeski.
Fot. użyczone (UMWD)

1 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica