Aktualności, Polecamy

Dom nie tylko dla seniorów

W wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze powstaje nowy Dzienny Dom Pobytu Seniora. Placówka będzie się mieścić w budynku przy ul. Niepodległości 78. Nowa lokalizacja uwzględnia opiekę dla 30 osób. Ma ona być sprawowana nad osobami samotnymi lub takimi, którymi w czasie dnia nie ma się kto zaopiekować.

– Na Podgórzu nigdy takiej placówki nie było. To jest Dom Dziennego Pobytu Seniora, ale będzie on pełnił zdecydowanie większą rolę niż mówi sama nazwa. Placówka będzie przeznaczona nie tylko dla seniorów z tej dzielnicy, ale wszyscy, którzy już się tu znajdą, będą spędzać czas pod opieką wykwalifikowanych osób – mówi prezydent Roman Szełemej.
Dom ma być również przeznaczony do innych celów. Ze względu na charakter społeczny mają się w nim odbywać wydarzenia, w których będą mogli wziąć udział również i młodsi mieszkańcy Wałbrzycha. Mowa tu o spotkaniach z mieszkańcami, prelekcjach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Lokal spełniać będzie standardy określone Programem Wieloletnim Senior+. To sprawi, że nie będzie w nim także barier architektonicznych. Przebudowa pozwoli utworzyć salę spotkań, miejsce do ćwiczeń, kuchnię czy łazienkę. W pomieszczeniu będzie znajdował się również pokój dla pielęgniarki. Zapewni szeroką ofertę usług w godzinach od 7:00 do 16:00 dostosowanych dla potrzeb seniorów. Zorganizowana zostanie minimum 8-godzinna opieka od poniedziałku do piątku, 2 posiłki dziennie, rehabilitacja prozdrowotna poprzez kinezyterapię, zajęcia edukacyjne, kulturalne i sportowo-rekreacyjne.
– Wyciągamy w ten sposób dłoń do ludzi w wieku senioralnym. Wierzymy, że jeśli zapewni się im wyżywienie, transport i ćwiczenia ruchowe, to ludzie ci zostaną dłużej aktywni życiowo – dodaje prezydent.
Koszt inicjatywy wynosi niespełna 600 tys. zł. Otwarcie zaplanowano na styczeń 2020 roku. Pobyt w Domu Seniora będzie płatny. Wysokość opłaty zależna będzie od dochodów. Obecnie w Dziennym Domu Pomocy przy ul. Kasztelańskiej 7 (otwartym w listopadzie 2014 roku) przebywa 20 seniorów. Odpłatność miesięczna wynosi około 1150 zł.
SCB
Fot. (red)

20 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica