Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy, Walim

Dostaną pieniądze na zabytki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację na kontynuację renowacji epitafiów Czettritzów oraz fresków przedstawiających sceny z Sądu Ostatecznego datowane na koniec XV i początek XVI wieku. Łącznie 360 tys. zł na ratowanie zabytków otrzymają parafie z Walim i filia w Modliszowie.

To parafie pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Dziećmorowicach oraz kościół filialny pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy.

Aż 200 tys. zł zostanie przeznaczone na konserwację malowideł ściennych i zabytkowych wypraw w kościele pw. św. Bartłomieja w Modliszowie, a także 100 tys. zł na remont elewacji z izolacją pionową oraz renowację epitafiów rodu Czettritzów przy kościele parafialnym. – Prace nie byłyby możliwe bez wsparcia gminy Walim i pomocy z zewnątrz. Tę również udało się pozyskać z ministerstwa, a wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na dalsze prace przy kościele w Modliszowie oraz na bezcenny zabytek w naszej parafii – 9 epitafiów rodu Czettritzów – komentuje ks. Jarosław Zabłocki, proboszcz parafii w Dziećmorowicach.

Z kolei 60 tys. zł trafi do kościoła filialnego pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy. – Środki zostaną przeznaczone na dalsze prace przy konserwacji i odkrywaniu średniowiecznych fresków. Jednocześnie nie zaprzestajemy działań nad kolejnymi wnioskami i mamy nadzieję na dalsze wsparcie zewnętrzne – mówi Mieczysław Sidor, sołtys Niedźwiedzicy.

Fot. użyczone (UG Walim)

23 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica