Kultura, Polecamy

Dywan utkany z malarstwa

Na ścianach wielkoformatowe abstrakcje, w których główną rolę gra kolor. A w centrum sali wystawienniczej na podłodze część wyposażenia każdego domu, od którego wzięła nazwę ekspozycja Mariana Waldemara Kuczmy. „Dywan malarza” możemy oglądać do 27 sierpnia w Galerii Sztuki Starej Kopalni w Wałbrzychu.

dywan_malarza_wystawa

Prezydent Wałbrzycha otwierając wystawę podkreślił kulturotwórczą, ale i społeczną rolę instytucji. – Stara Kopalnia to było kiedyś zagłębie ciężkiej pracy i węgla, a teraz staje się, a może już stała się zagłębiem kultury. Jest manufakturą, może i fabryką kultury. Zmierzając tutaj z ulicy Wysockiego, słyszałem dźwięki muzyki jazzowej. Pewnie górnicy nie wyobrażali sobie, że tu kiedyś będzie jazz – mówi Roman Szełemej, nawiązując do trwającego podczas wernisażu koncertu.

Marian Waldemar Kuczma, choć urodził się w Sanoku, swoje życie artystyczne związał z Wrocławiem. Tu studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP, gdzie w 1993 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Józefa Hałasa i prof. Mieczysława Zdanowicza. Jest profesorem na ASP we Wrocławiu i prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa.

Podczas wernisażu artysta opowiedział o idei ekspozycji. Głównym artefaktem swojej wystawy w Starej Kopalni uczynił dywan. Sfilcowana wykładzina o wymiarach 3 x 5 m od 25 lat jest świadkiem jego malarskich zmagań. To dla niego wręcz materia metafizyczna. – Był towarzyszem wielu moich poczynań i działań malarskich w pracowni. Wszystko, co dobre i złe odbywało się w jego obecności. Dziś, podniesiony do rangi eksponatu galeryjnego, staje się nośnikiem wielu wymiarów i, choć zużyty i niepotrzebny, ma on dla mnie ogromne znaczenie. Jest świadkiem prokreacji wielu moich kompozycji malarskich. Część z nich prezentuję na wystawie – wyjaśnia Marian Waldemar Kuczma. Do stworzeniu dywanowego dzieła przyczyniło się wiele różnych materiałów, m.in.: farby olejne, drukarskie, akrylowe, wapienne, emulsyjne, tempery, plakatówki, emalie, pigmenty sypkie, ale i popiół, sadza, kurz, pot, nitro, ropa, olej lniany, szkło wodne, kleje.

Partnerem wystawy jest wrocławska Galeria Platon.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

17 lipca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica