Kultura

Dziś „wolimy, wolimy”, jutro „zapooomnimy”

Teatr Dramatyczny otrzymał, jak już pisaliśmy, dotację od ministra kultury na realizację Fanaberii Teatralnych, Teatralnej Dekonstrukcji i zakup sprzętu, który będzie wykorzystywany podczas pokazów w amfiteatrze. Urząd Marszałkowski dołożył do ogólnej kwoty jeszcze 100 tysięcy złotych.

 

X Fanaberie Teatralne będą jubileuszowe, mają więc mieć szczególną oprawę.

Nasza propozycja jest taka, żeby przez 10 dni pokazać 18 spektakli – mówi dyrektor teatru Danuta Marosz.

Fanaberie odbędą się już w nowym sezonie, od 15 do 24 listopada.

IV Teatralna Dekonstrukcja już została rozpoczęta. Jest to program edukacyjny dla uczniów, w tym roku – uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i wszystkich klas gimnazjalnych w Zespole Szkół nr 2. Jest to najwyżej oceniony projekt edukacyjny w Polsce.

Kolejna premiera teatralna tego jeszcze sezonu, który trwa pod hasłem „Wolimy, wolimy”, odbędzie się 14 kwietnia. Będzie to „Spektakl o dobru. Rewia wzruszeń”. – To przedstawienie w nowym gatunku, który narodził się w Wałbrzychu i we Wrocławiu – gatunek Strzępki i Demirskiego lub gatunek festiwalowy – wyjaśnia Sebastian Liszko, kierownik literacki teatru.

Kolejna premiera to pierwsza premiera plenerowa z wykorzystaniem całej machiny teatralnej, zrealizowana 23 czerwca w amfiteatrze w konwencji clownady. „Pinokio” inscenizowany będzie w nowym tłumaczeniu Jarosława Mikołajewskiego.

W każdy piątek, 13 dnia miesiaca odbywać się będą w amfiteatzre także kolejne odsłony Teatralnej Bezsenności (13 kwietnia, 13 lipca…).

Ostatnia premiera, która zamknie ten sezon, to sztuka łącząca elementy naturalne z teatralnymi – „Królowa Śniegu”. Przedstawienie odbędzie się 30 czerwca w zamku Książ.

Teatr przygotowuje Sezon 2012/2013, który otrzymał hasło przewodnie „!zapooomnij?” Ma to być pytanie, propozycja i zamyślenie – jednym słowem weryfikacja wartości zawartych w świętach. A więc: „Betlejem Polskie” w reż. Jana Klaty, „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reż Marcina Libera, a także święto pracy i święto 4 Czerwca.

Wcześniej, w październiku jeszcze, XIII Dni Dramaturgii pt. „Na dalekiej Ukrainie”.

Do zapowiedzi wracać będziemy na bieżąco i informować Państwa o kolejnych propozycjach naszego Teatru Dramatycznego.

 

Na wiosnę do teatru

W najbliższy weekend teatr dramatyczny poleca projekt „Olga Tokarczuk z Wałbrzycha” w postaci spektaklu „Gniew” i instalacji „Prowadź nas przez kości umarłych to realizacje, które powstały w oparciu o najnowszą książkę Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

„Gniew” nazwany przez Bartosza Frąckowiaka – autora adaptacji i reżysera zarazem – „dramatem kosmicznym” stanowi pełną napięcia opowieść o tajemniczych zgonach kłusowników i krzywdzicieli zwierząt.

Instalacja „Prowadź nas przez kości umarłych” Łukasza Chotkowskiego czerpie inspirację z „Anny In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Gry na wielu bębnach” Olgi Tokarczuk, wzbogaca je jednak dodatkowo o teksty Elfriede Jelinek, tworząc zaskakującą formę pośrednią między dziełem plastycznym a teatralnym. W instalacji wykorzystano fragmenty filmu Małgi Kubiak „Gay hell”.

 

23 marca 2012 r. / piątek / godz. 20.15 / Scena Kameralna

24 marca 2012 r. / sobota / godz. 20.15 / Scena Kameralna

25 marca 2012 r./ niedziela / godz. 19.15 / Scena Kameralna

 

Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenie na spektakl w piątek, 23 marca, na godz. 19.00. Aby je zdobyc należy wysłac sms na numer 7216 o tre sci Pt.bilet: TEATR, imię i nazwiski. Koszt wysławnia wiadomości to 2,46 zł. Zwycięzców powiadomimy telefonicznie.

/rqp

 

 

Fot. Krzysztof Kołowicz

20 marca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica