Kultura, Polecamy

Fanaberie po raz ostatni

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na XVI Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne „Nostalgia. Koniec”. Pokazy spektakli zaplanowano od 2 do 7 grudnia. Jak mówią w Szaniawskim: – Mieliśmy kiedyś taki pomysł, marzenie, które nazwaliśmy fanaberią, żeby w szarym mieście, zrobić kolorowy festiwal. I tak się stało, było to 16 lat temu!

– Od tego czasu miasto się zmieniło, bo świat się zmienił i okazało się, że nasza fanaberia nie jest już atrakcyjna, straciła swoją energię i zgubiła swój kolor i dlatego postanowiliśmy podziękować za te 16 edycji fanaberii wszystkim gościom, wszystkim teatrom i każdemu widzowi i po raz ostatni zaprosić na spektakle z naszego repertuaru, które odświętnie pożegnamy oraz na gościnne przedstawienia, które utrzymają nas w nostalgicznym nastroju, czyli na XVI Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne „Nostalgia. Koniec – mówią w Szaniawskim.

Przed nami 6 festiwalowych dni od 2 do 7 grudnia. W programie: pięć spektakli gościnnych z udziałem gwiazd, pożegnanie siedmiu wałbrzyskich spektakli, koncert oraz czytanie! Każdy dzień festiwalu zwieńczy Komentarz Dnia. Fanaberie zostały dofinansowanie ze środków z budżetu województwa dolnośląskiego.

Program XVI Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych „Nostalgia. Koniec”

2 grudnia / niedziela

15:00 / duża scena – projekcja spektaklu video, pożegnanie z tytułem „Niech żyje wojna!!!” Tekst: Paweł Demirski / Reżyseria: Monika Strzępka

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / Wałbrzych

Obsada: Agnieszka Kwietniewska [g], Małgorzata Łakomska [g], Irena Wójcik, Andrzej Kłak [g], Marcin Pempuś [g], Ryszard Węgrzyn, Adam Wolańczyk [g]

Żegnamy jeden z najgłośniejszych tytułów „Szaniawskiego”. Spektakl „Niech żyje wojna!!!” powstał w 2009 r. z inspiracji kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”. Wg tygodnika Polityka jest jednym z 10 spośród teatralnych przełomów, które zmieniły scenę w ostatnim 20-leciu.

17:00 / duża scena – projekcja spektaklu video, pożegnanie z tytułem „O Dobru”

Tekst: Paweł Demirski / Reżyseria: Monika Strzępka

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / Wałbrzych

Obsada: Małgorzata Białek [g], Angelika Cegielska / Ewelina Żak [g], Agnieszka Kwietniewska [g], Rozalia Mierzicka Mirosława Żak, Andrzej Kłak [g], Filip Perkowski

To przedstawienie z 2012 roku jest dedykowane ludziom dobrej woli. Stanowi terapię dla widza znużonego codziennym brakiem empatii. Nadszedł czas pożegnać ostatni spektakl zrealizowany w Wałbrzychu przez duet Strzępka/Demirski.

19:00 / scena kameralna

„Tlen / Ballady”

Tekst: Iwan Wyrypajew / Reż. Łukasz Duda

Teatr Odnaleziony / Jelenia Góra

Obsada: Jakub Mieszała

„Tlen / Ballady” składa się z 10 odsłon, przedstawiających w konwencji plastyczno – lalkowej, filozoficzną przypowieść o destrukcyjnych skutkach niekontrolowanej miłości. Jest to próba dyskusji o wolności, naszej zależności i wyborów, za którymi stoją konsekwencje.

3 grudnia / poniedziałek

15:00 / duża scena – projekcja spektaklu video, pożegnanie z tytułem „Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej”

Tekst: Paweł Demirski / Reżyseria: Monika Strzępka

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / Wałbrzych

Obsada: Małgorzata Białek [g], Agnieszka Kwietniewska [g], Irena Wójcik, Mirosława Żak [g], Daniel Chryc [g], Włodzimierz Dyła [g], Jerzy Gronowski [g] / Andrzej Kłak [g], Rafał Kosowski, Sebastian Stankiewicz [g], Ryszard Węgrzyn.

Ten spektakl z 2010 r. jest próbą podjęcia w przestrzeni publicznej rozmowy na temat autorytetów,  ich potrzeby, ich zawłaszczania i pauperyzowania się. Mamy zaszczyt po raz ostatni zaprosić widzów na pogrzeb architekta naszej zbiorowej wyobraźni. Spektakl zdobył najważniejsze nagrody teatralne w kraju.

18:00 / Scena kameralna

„Ida Kamińska”

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich / Warszawa

Obsada: Joanna Szczepkowska

„Życie jest tym, co nam się przydarza, choć mielibyśmy inne plany” – powiadała Ida Kamińska. Miała 5 lat, kiedy pierwszy raz stanęła na scenie. Odtąd teatr stał się jej domem z oknami otwartymi na świat. Bo wszędzie, gdzie tylko się pojawiała, widziano w niej wielką aktorkę.

20:00 / Stara Kopalnia – pożegnanie z tytułem „Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy”

Dramaturgia: Szymon Adamczak / Reżyseria: Magda Szpecht

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / Wałbrzych

Obsada: Sara Celler-Jezierska, Karolina Krawiec, Rozalia Mierzicka, Małgorzata Zielińska [g], Michał Kosela, Filip Perkowski oraz statyści: Janina Mikołajek, Róża Sochan, Elżbieta Sejda, Ryszard Godlewski, Zbigniew Sowiński, Ryszard Wróblewski oraz kwartet smyczkowy: Tomasz Kulisiewicz, Włodzimierz Brzeziński, Bożena Papała, Zofia Kowalczyk

Żegnamy spektakl, którego głównym bohaterem jest muzyka i przetworzone wątki z biografii romantycznego kompozytora, Franza Schuberta.

4 grudnia / wtorek

18:00 / duża scena – pożegnanie z tytułem „Szkoła żon”

Autor: Molier / Reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / Wałbrzych

Obsada: Karolina Krawiec, Joanna Łaganowska, Irena Wójcik,Irena Sierakowska, Jerzy Gronowski [g], Michał Kosela, Filip Perkowski, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn

Wałbrzyska „Szkoła żona” z 2015 r. jest klasyczną interpretacją molierowskiej komedii wszechczasów. Spektakl o zazdrości, pełen efektów humorystycznych z pogranicza grozy i absurdu zagramy na Fanaberiach ostatni raz.

19:30 / Scena kameralna

„Bądź taka, nie bądź taka”

Scenariusz i reżyseria: Joanna Satanowska

Teatr im. Ludwika Solskiego / Tarnów

Obsada: Karolina Gibki oraz w filmie wykorzystanym w spektaklu: Karolina Gibki, Aleksander Fiałek, Marcin Hycnar, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Piasecki, Tomasz Wiśniewski

„Bądź taka, nie bądź taka” to spektakl muzyczny, na który składają się nowe aranżacje największych przebojów z repertuaru Kory i zespołu Maanam w wykonaniu Karoliny Gibki, która w wizualizacjach filmowych wciela się w rolę legendarnej wokalistki.

5 grudnia / środa

18:00 / duża scena

„Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej”

Tekst: Grażyna Barszczewska / Opieka artystyczna: Andrzej Poniedzielski

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza / Warszawa

Obsada: Grażyna Barszczewska, Grzegorz Damięcki, Andrzej Poniedzielski

Zapraszamy na wieczór teatralny wywodzący się z kabaretu literackiego, oparty na felietonach, monologach, zabawnych dialogach i bogatej biografii humorystki Stefanii Grodzieńskiej, a także twórczości satyrycznej i pięknych piosenkach jej męża Jerzego Jurandota.

19:30 / Scena kameralna – pożegnanie z tytułem, jubileusz Adama Wolańczyka „Szoa show. Parodia makabryczna”

Tekst: Awiszaj Hadari, Tomasz Jękot / Reżyseria: Awiszaj Hadari

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / Wałbrzych

Obsada: Małgorzata Białek [g] / Irena Sierakowska, Angelika Cegielska, Irena Wójcik, Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła [g], Piotr Tokarz / Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Adam Wolańczyk [g]

Po raz ostatni zapraszamy na spotkanie z mitycznym Tewje Mleczarzem (w tej roli niesamowity Włodzimierz Dyła). Soza show, spektakl z 2012 r., to opowieść pełna grozy i wzruszeń podana w lekki, komediowy sposób. Z humorem trawestuje znany musical „Skrzypek na dachu”. Spektaklowi towarzyszy jubileusz Adama Wolańczyka.

6 grudnia / czwartek

18:00 / duża scena / Czytanie z cyklu SiostRANKI

„Piwnice. Zagadki spod podłogi”

Autor: Aleksandra Cieślak / Reżyser: Przemysław Jaszczak

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / Wałbrzych

W ramach cyklu SiostRANKI, dedykowanemu dzieciom i młodzieży, czytamy książkę  Aleksandry  Cieślak

„Piwnice. Zagadki spod podłogi” Wydawnictwa Dwie Siostry. Tym razem odkryjemy, co czai się w piwnicach naszych domów. Czytanie połączone będzie z warsztatem.

19:30 / scena kameralna – pożegnanie z tytułem „Sztuka”

Autor: Yasmina Reza / Reżyseria: Łukasz Zaleski

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego / Wałbrzych

Obsada: Joanna Łaganowska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Czesław Skwarek

Żegnamy jedną z najmocniejszych komedii Yasminy Rezy. Spektakl z 2016 r. to lustro podstawione niższej klasie średniej Wałbrzycha. Błyskotliwe, wnikliwe i autentycznie śmieszne studium kondycji przedstawicieli nowoczesnego społeczeństwa miejskiego.

7 grudnia / piątek

18:00 / scena kameralna

„Postać dnia”

Tekst: pilgrim/majewski / Reżyseria: Sebastian Majewski

Teatr Polski w Podziemiu / Wrocław

Obsada: Agnieszka Kwietniewska, Igor Kujawski, Tomasz Lulek, Michał Opaliński, Andrzej Wilk

Spektakl o aktorze Igorze Przegrodzkim, legendzie wrocławskiego teatru. „Postać dnia” to opowieść o kruchości pamięci teatralnej oraz o tym, jak łatwo jest zaprzepaścić dorobek kulturalny pokoleń.

19:30 / duża scena

Nula Stankiewicz / Janusz Strobel

Koncert „Byle nie o miłości” piosenki Agnieszki Osieckiej

Obsada: Nula Stankiewicz – śpiew, Janusz Strobel – gitara klasyczna, aranżacje, Paweł Pańta – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja, Mariusz „Fazi” Mielczarek – saksofony, flet. To koncert dla tych, którzy lubią nucić przeboje Agnieszki Osieckiej, ale także dla tych, którzy są ciekawi nowych, jazzowych interpretacji.

„Komentarz dnia”

Na zakończenie każdego dnia festiwalu zapraszamy na podsumowanie przygotowane przez wałbrzyskich recenzentów i ludzi kultury. Komentarz dnia transmitowany będzie live.

Więcej na: http://teatr.walbrzych.pl/xvi-walbrzyskie-fanaberie-teatralne/program/. Informacje i rezerwacje biletów: Biuro Współpracy z Publicznością, tel. 74 648 83 01 (do 03); www.teatr.walbrzych.pl/bilety.

Fot. użyczone/B. Sowa

2 grudnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica