Kultura, Polecamy

Festiwal „inny” niż wszystkie

Już za niecałe dwa tygodnie spotkamy się podczas jedenastej odsłony świdnickiego święta kina dokumentalnego – Festiwalu „Okiem Młodych”. Wydarzeniu przyświecać będzie temat „Inni”.

Motyw odrębności, niezależności poprzez filmy, spotkania, dyskusje oraz wydarzenia towarzyszące festiwalowi pokażą, że takie zachowania dotyczą wielu sfer życia. Podczas „Okiem Młodych” chcemy przekonywać, że różnienie się jest fascynujące. Inne jest po prostu piękne. Tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy otworzy znakomity „Obcy w raju”, którego reżyserem jest Guido Hendrikx. Dokument porusza trudny temat opartej o władzę relacji między imigrantami a nauczycielem wprowadzającym ich w proces asymilacji. Reżyser obnaża na ekranie społecznie zaangażowaną sztukę i zadaje pytanie, czy nie okazuje się ona często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów.

W sekcji „Inni” widzowie poza filmem otwarcia będą mogli obejrzeć siedem tytułów. Wśród nich znalazły się dwa obrazy wyreżyserowane przez Grzegorza Brzozowskiego: „Obcy na mojej kanapie”, opowiadający o wielkim mieście z perspektywy couchsurferów, poszukujących ucieczki od samotności oraz „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” o przekleństwach i błogosławieństwach zjednoczonej Europy, w odniesieniu do relacji międzyludzkich. Obok nich zostanie wyświetlona wielokrotnie nagradzana głośna „Komunia” Anny Zameckiej (jurorki Konkursu Głównego), z którą widzowie będą mogli spotkać się po seansie. Ponadto w programie znalazły się: „Desert Coffee” Mikaela Lypinskiego – historia o dzikim kalifornijskim miasteczku zamieszkanym przez uciekinierów z „amerykańskiego snu”, nominowany do Oscara „Nie jestem twoim Murzynem” Raoula Pecka. Sekcję zamykają: „Człowiek”, pełen niesamowitych obrazów dotyczących zwykłych ludzi w reżyserii Yann Arthus-Bertranda oraz przedstawiający wielowątkową opowieść o pracy za kulisami wydarzenia „Festiwal” autorstwa jurorki Konkursu Głównego, Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego.

Film „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” zobaczymy dzięki uprzejmości Wajda School, a „Obcy na mojej kanapie” dzięki uprzejmości Studia Munka.

11 Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbędzie się w Świdnicy między 18 a 22 kwietnia pod hasłem „Inni”. Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo na fanpage’u wydarzenia na Facebooku oraz stronie internetowej. Na 11. Okiem Młodych zapraszają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa, a także Miasto Świdnica.

Red. PB

Fot. użyczone/materiały organizatorów

9 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica