Kultura, Polecamy

Filharmonia zaprasza

Nowy, 42. sezon artystyczny 2019/2020 w Filharmonii Sudeckiej zapowiada się interesująco. Chcemy przede wszystkim maksymalnie wykorzystać możliwości zmodernizowanej sali koncertowej, dlatego też ułożyliśmy tak program repertuarowy, aby zaprezentować zarówno wielkie dzieła oratoryjne, symfoniczne, wokalno-instrumentalne, jak i mniejsze formy kameralne.

W repertuarze znalazły się takie stałe pozycje, jak Dni Muzyki Filmowej w październiku – na trzech kolejnych koncertach usłyszymy polskie piosenki czarno-białego kina, piosenki z filmów dla dzieci w wykonaniu Patrycji, Jacka i Nataszy Kotlarskich i oczywiście największe przeboje srebrnego ekranu z takich filmów jak Forrest Gump, Lista Schindlera, Dracula, Red violin, Jurasic park i inne.
W listopadzie zagramy patriotycznie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, a na koniec roku 2019 na koncercie Sylwestrowym stoczą pojedynek na głosy zespoły „Sopranissimo” i „Tre voci”.
Tradycyjnie początek Nowego Roku upłynie nam pod znakiem muzyki karnawałowej, nie zapomnimy także o Święcie Kobiet – w marcu dla pań zaśpiewa zespół Luna Voices, wspaniałe trio sopranowe, znane naszym melomanom z Letniej Serenady 2017r.
W kwietniu przed Świętami Wielkanocnymi zaprosimy Państwa do obejrzenia i wysłuchania koncertu kameralnego poświęconego Janowi Pawłowi II „Myśleć sercem – papieskie inspiracje” w reżyserii i wykonaniu znanego, polskiego aktora Dariusza Jakubowskiego. Z kolei koncert 3-majowy wypełnią piosenki Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Izy Połońskiej i Zbigniewa Zamachowskiego, którym towarzyszyć będzie nasza Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego.
Najmłodszych słuchaczy zaprosimy na cykl przedpołudniowych koncertów „Spotkania z Adagiem”, a wraz z rodzicami w grudniu na balet „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego z Poznania i w czerwcu na specjalny projekt w wykonaniu zespołu Spirituals Singers Band oparty na tekstach J. Brzechwy pt. „Okulalary”. Również w czerwcu zaprezentujemy monumentalne dzieło kantatowe „Carmina Burana” Carla Orffa, które już na stałe wpisało się na listę największych utworów wokalno-instrumentalnych wszech czasów.
Nie sposób wymienić tutaj wszystkich zaproszonych wykonawców oraz podać programy koncertów abonamentowych, a zatem zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej www.filharmonia-sudecka.pl i zapowiedzi w mediach.
Na inaugurację nowego, 42. sezonu artystycznego wybraliśmy program symfoniczny, którego niewątpliwą atrakcją jest I Koncert fortepianowy b-moll op. 23. Efektowny, melodyjny, pełen słowiańskiej ekspresji koncert zabrzmi w wykonaniu włoskiego pianisty Lorenzo Di Bella. Program koncertu inaugurującego dopełnia II Symfonia c-moll „Charakterystyczna” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, którego muzyka wraca do sal koncertowych. Pewni jesteśmy Państwa obecności na listopadowym koncercie, w który Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi Juan Carlos Lomonaco z Meksyku. Słuchać będziemy I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, a w drugiej części IV Symfonii f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego (8.11.2019). Na koniec listopada znowu Piotr Czajkowski i tym razem Koncert skrzypcowy D-dur op. 34 w wykonaniu Dalibora Karvaya ze Słowacji, ale także wspaniałe Tańce symfoniczne Sergiusza Rachmaninowa, ostatnia kompozycja, którą w 1940 roku napisał dla Orkiestry Fildelfijskiej i Eugene’a Ormandy’ego (22.11.2019). Proszę nie przegapić występu Slávki Zámečníkovej – laureatki drugiej nagrody na X Miedzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (4.01.2020). Jak zawsze czekamy na efekt wspólnej pracy charyzmatycznych dyrygentów: Mariusza Smolija czy Gerardo Estrady (Wenezuela) z naszą orkiestrą. Rok 2020 będzie Rokiem Beethovenowskim, więc także my zagramy wspaniałe dzieła tego kompozytora (Grigor Palikarov – III Koncert fortepianowy c-moll op. 37, 7.02.2020; Wiktor Kuzniecow – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61, 6.03.2020; Vadim Palmov – IV Koncert fortepianowy D-dur op. 58, 3.04.2020). Jak zawsze szczególną uwagę Państwa kierujemy na koncerty, w których jako soliści występować będą nasi muzycy: Magdalena Ksiądzyna (18.10.2019), Paweł Tuliński (13.12.2019), Dorota Graca (14.02.2020), Anna i Grzegorz Mondry (13.03.2020) Szymon Fortuna (17.04.2020) Cezary Futyma, Alicja Korpal, Anna Osowska i Wojciech Kud (22.05.2020). W czerwcu nie zabraknie spektakularnej, energetycznej i lubianej kompozycji „Carmina Burana” Carla Orffa, którą poprowadzi Małgorzata Sapiecha-Muzioł (13.06.2020). Na zakończenie sezonu, 19.06.2020 proponujemy wspólny występ Tomasza Tomaszewskiego – skrzypce i Adama Tomaszewskiego – fortepian. Pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, ceniony pedagog, kameralista i dyrygent, który gra na instrumencie „King George” Antonia Stradivariego wraz z pianistą wykonają Szkice miejskie Henryka Warsa z 1951 roku oraz Suitę taneczną Eduarda Kunneke i Suitę z opery „Porgy and Bess” George Gershwina.
Będziemy też prezentować mniej znane utwory, które warto poznać i polubić, jak np. Concertino na kontrabas i orkiestrę Larsa-Erika Larssona, który wykona dla nas Bogusz Tworek – kontrabas (24.04.2020).
Z przyjemnością informujemy, że w trakcie 42. sezonu artystycznego realizowane będą w Filharmonii Sudeckiej dwa programy Instytutu Muzyki i Tańca. Pierwszy to znany już w Wałbrzychu – dyrygent-rezydent, w ramach którego Ewa Gądek-Rosiak będzie nabierać doświadczeń w pracy dyrygenta z profesjonalnym zespołem symfonicznym. Poprowadzi koncert 20 września 2019 i 24 kwietnia 2020, w pięciu innych koncertach na próbach będzie asystować Pierwszemu Dyrygentowi Filharmonii Sudeckiej Maestro Bartoszowi Żurakowskiemu.
Drugi program jest dla nas szczególnie ważny. „Filharmonia, ostrożnie, wciąga!” zakłada udział uczniów klas przed i maturalnych w próbach i koncertach Orkiestry Symfonicznej tutejszej filharmonii. W ramach programu młodzież szkół ponadgimnazjalnych Wałbrzycha i aglomeracji wałbrzyskiej będzie uczestniczyć w 5 próbach otwartych i 15 koncertach symfonicznych. Wybraliśmy koncerty, które mogą zainteresować, będą spotkaniem z ciekawymi solistami i, zgodnie z założeniem projektowym, są być może ostatnią szansą by przed dorosłym życiem odwiedzić filharmonię i posłuchać muzyki klasycznej. I chociaż brzmi to cokolwiek… tragicznie… zadbamy, żeby była to dobra zabawa i mile spędzony czas. A nie mówiliśmy – ostrożnie, wciąga!
Krystyna Swoboda i Piotr Jonek
Fot. użyczone (Filharmonia Sudecka)

8 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica