Aglomeracja Wałbrzyska, Jedlina Zdrój, Polecamy

Finiszują z wyjątkowym projektem

Na ukończeniu są już prace przy tworzeniu wiernej kopii części pociągu „Amerika”. Budowane są dwa wagony: artyleryjski oraz konferencyjny. Rekonstruktorzy, którzy pracują nad projektem w Jedlinie-Zdroju, dbają o każdym szczegół, by wiernie odtworzyć skład, którym podróżował Adolf Hitler.

pociag_jedlina

Pociąg „Amerika” był specjalnie stworzony dla wodza III Rzeszy. Adolf Hitler często podróżował nim w czasie II wojny światowej. Choć oryginalny skład został zniszczony to właśnie kończą się prace nad stworzeniem jego wiernej kopii. Powstają dwa wagony: jeden artyleryjski, drugi konferencyjny, dokładnie ten, w którym Hitler pracował i poruszał się podczas kampanii wrześniowej w Polsce w 1939 roku. To właśnie w nim zapadały zbrodnicze decyzje odnośnie polityki okupanta wobec Polski.

Odtwarzane jest wszystko krok po kroku wiernie z oryginałem. Rekonstruktorzy posiadają fabryczną dokumentację z Kassel, gdzie wagon 10252, który powstaje właśnie w Jedlinie, został wyprodukowany. Znane są kolory mebli, drewna na ścianach oraz wiele innych szczegółów, choćby to jak wyglądało pomieszczenie konferencyjne gdzie Adolf Hitler spotykał się ze swoimi dowódcami czy też z gen. Franco. Wiadomo, że pomieszczenie było ze szwedzkiej brzozy, a korytarz z wiązu.

Rekonstruktorzy liczą, że w tym sezonie turystycznym – być nawet już w czerwcu – uda się pokazać efekty swojej pracy szerszej publiczności. W planach jest powstanie trasy edukacyjnej obok części kolejowego składu, w której m.in. zostanie pokazana zbrodnicza działalność niemieckich linii kolejowych wożących ludzi do obozów koncentracyjnych, ukazana zostanie też niewolnicza prace więźniów w filiach Gross Rosne AL Riese.

Koszt rekonstrukcji ponosi współwłaściciel zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka, Radosław Leda i to też jest jego pomysł. Do zespołu rekonstruktorów i konsultantów historycznych należą Andrzej Szymkiewicz, miłośnik kolei z Wrocławia, Sławomir Oxenius z Bazylei, antykwariusz oraz historyk, a także Łukasz Kazek jako doradca ws. Riese i roli Jedlinki w czasie II wojny światowej jako kwatery OT.

Fot. użyczone/materiały rekonstruktorów

9 czerwca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica