Kultura, Polecamy

Galaktyka Kieślowskiego

Esej filmowy „3 kolory: Srebrny” Leigh Singera otworzył 9. edycję Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. 25 lat po premierze filmu „Trzy kolory. Czerwony” – przewodniego obrazu festiwalu – stał się impulsem do refleksji nad aktualnością twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

– Kiedy robiłem ten esej, nigdy w życiu nie przyszłoby mi do głowy, że będę miał okazję zobaczyć go w takich warunkach – w tym miejscu i z tyloma ludźmi, którzy współpracowali z Krzysztofem Kieślowskim. Jest to dla mnie ogromne przeżycie – mówił reżyser Leigh Singer podczas gali otwarcia festiwalu. – To, co państwo za chwilę zobaczą, nazywam video esejem. To połączenie dziennikarstwa, krytycznego spojrzenia z „filmem”. Wykorzystuję tu prace innych ludzi, w tym przypadku Krzysztofa Kieślowskiego, żeby dodać do tych fragmentów swoje przemyślenia. Tak dobre filmy jak te z trylogii wyzwalają chęć dyskursu z nimi – wyjaśniał. W eseju Singer próbował znaleźć powiązania między poszczególnymi częściami „Trzech kolorów” i innymi filmami polskiego reżysera oraz między nimi a rzeczywistością. – Wokół nas, nie tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkam, ale i w Europie oraz na świecie polityka zaczyna nabierać niebezpiecznego kursu. Myślę, że idee stanowiące punkt wyjścia dla kina Kieślowskiego jak wolność, równość, braterstwo są zniekształcane. Współcześni politycy powinni wrócić do mówienia o tych wartościach tak, jak je rozumieli Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz – podkreślił Leigh Singer.
Z okazji 25-lecia premiery filmu „Trzy kolory. Czerwony” odbyła się jego specjalna projekcja i panel z udziałem m. in. Krzysztofa Piesiewicza, Urszuli Lesiak, Piotra Jaxy. Równie ważnym punktem HàK było otwarcie Archiwum Kieślowskiego. Nowa dyrektor artystyczna Diana Dąbrowska postanowiła odświeżyć formułę festiwalu. Od tegorocznej edycji rozpoczął się cykl filmowy pt. „Lekcja kina”, w ramach którego odbyła się projekcja „Brzdąca”, jednego z ukochanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Obok najnowszych czeskich komedii mogliśmy obejrzeć także mini-retrospektywę Roberta Sedláčka. W sekcji Spotkania zobaczyliśmy m. in. przedpremierowo „Mowę ptaków” Xawerego Żuławskiego. Była też bogata sekcja polskich dokumentów wyreżyserowanych przez młodych twórców. Działało również kino plenerowe. Piotr Jaxa zaprezentował wystawę niepublikowanych do tej pory fotosów z planu filmowego trylogii „Trzy kolory”. Organizacja i produkcja festiwalu: Fundacja Sztuki Współczesnej „IN SITU”, Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko.
Alicja Śliwa
Fot. użyczone (FB Hommage à Kieślowski)

27 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica