Kultura, Polecamy

Gdy puste wnętrza mówią

W Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju można oglądać wyjątkową wystawę fotografii ,,Czas zatrzymany”Anny Habdas-Czujko. Choć eleganckie czarno-białe zdjęcia pokazują ogrom zniszczenia Zakładu Przyrodoleczniczego strawionego przez pożar, czuć w nich nadzieję.

Wybudowany pomiędzy 1938 i 1939 rokiem Zakład Przyrodoleczniczy był podstawowym ośrodkiem lecznictwa balneologicznego Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. Dla zabytkowego obiektu czas zatrzymał się w marcu, gdy doszło tam do tragedii. W nocy z 4 na 5 marca 2018 spalił się drewniany dach, jaskinia solna, pomieszczenia biurowo-administracyjne. Zniszczeniu uległy kriokomora i komora pneumatyczna. Anna Habdas-Czujko pokazała serię 24 zdjęć, które zrobiła w maju. Nie jest to jednak suchy fotoreportaż. Autorka przepuściła je przez własną wrażliwość. Nadała im poetycki i oniryczny charakter. Teraz zniszczone, a piękne kiedyś wnętrza ze zdobionymi oknami, stylizowane na klasyczne kolumny i płaskorzeźby, główne wejście nawiązujące do fasady świątyni greckiej z czasów starożytnych, przywołują skojarzenia z filmowym „Sanatorium pod klepsydrą”. Zdjęcia rodzą refleksje nad przemijaniem i sensem życia. – Jerzy Lewczyński powiedział: „Fotografia jest językiem współczesnej cywilizacji”. W Zakładzie Przyrodoleczniczym przepracowałam dwadzieścia lat, jestem fizjoterapeutką. W murach tego budynku wykonałam tysiące zabiegów. Jestem głosem nas wszystkich – pracowników, którzy z tym miejscem mocno się utożsamiają. Zapraszam na wystawę opowiedzianą językiem współczesnej cywilizacji – mówi Anna Habdas-Czujko. Dla autorki wystawy fotografia, obok muzyki i poezji, jest jedną z pasji. Od 2011 roku należy do Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego. Ma na swoim koncie wiele wystaw, w tym indywidualną „Światła w zwierciadłach”. Zajęła II miejsce w konkursie fotograficznym „Detal w architekturze”. W tym roku wygrała sierpniową „Bitwę na zdjęcia” organizowaną przez WKF. Galeria Pijalni Wód Mineralnych czynna w godzinach od 7:00 do 18:00 od poniedziałku do niedzieli. Wstęp 2,5 zł.

Alicja Śliwa

Fot. użyczone/Anna Habdas-Czujko

10 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica