Kultura, Polecamy

Genius loci wśród zielonych wzgórz

– Książka jest hołdem, który składam temu miastu i ludziom, których na przestrzeni 25 lat miałem przyjemność spotkać – mówi poeta i fotograf Gwidon Hefid, witając gości zgromadzonych w Harcówce. Dwujęzyczne wydawnictwo „Ćwierć – Quartet” powstało dzięki stypendium twórczemu przyznanemu autorowi w dziedzinie literatury przez prezydenta Wałbrzycha.

Gwidon Hefid sam o sobie mówi, że jest obieżyświatem. Podczas spotkania autorskiego, które prowadził z Agnieszką Małecką, mogliśmy poznać jego życiową drogę. Zarówno tę geograficzną, jak i mniej dosłowną – artystyczną i filozoficzną. Twórca wspomniał bliższe i dalsze miejsca (m. in. Pragę, Banbury, Bergen op Zoom, Nowy Jork, Indie), do których trafił, szukając pomysłu na życie lub wskazówek czy realizując marzenia. Nastroje z nimi związane stały się przyczynkiem do powstania kolejnych tomów jego wierszy („Z nurtem pod prąd”, „Przyodziany w nagość/Claud in nudity”, „Iluzoryczna rzeczywistość”, „Rzeczywista iluzja/Skutečná iluze”, „Spóźniony punktualnie”). Jednak zawsze stęskniony wracał do Wałbrzycha, o którym bez sarkazmu mówi „ukochane miasto”. Wszystko zaczęło się w położonej peryferyjnie dzielnicy, czyli Kozicach. Na samym początku swojej przygody z poezją Gwidon pisał rymowane wiersze, obecnie preferuje wiersz biały. – Staram się pisać w pozytywnym i optymistycznym nurcie. Jestem wyznawcą i propagatorem takiego myślenia, które mówi, że stwarzamy rzeczywistość i zwłaszcza późniejszymi wierszami staram się to czynić. Kto mnie zna bliżej, ten wie, że dla mnie szklanka zawsze do połowy jest pełna. Nawet w najtrudniejszych momentach staram się znaleźć dobre aspekty. Starajcie się państwo patrzeć na wszystko, co was spotyka z poziomu doświadczenia i lekcji – zachęca.
W„Ćwierci”, gdzie proza przenika się z poezją, autor pisze o tym, co składa się na tożsamość Wałbrzycha i jego mieszkańców. Prowadzi nas przez dzielnice miasta i inne ważne miejsca oraz wałbrzyską historię. Czasem zdradzając sekrety. Dzięki niemu mamy okazję zlokalizować Instytut Klimatyzacji Sztuki, dowiedzieć się, gdzie mieszka wiedźma Tobmetzen albo dokąd powędrować, by podziwiać jeden z ciekawszych pejzaży Kotliny Wałbrzyskiej. „Ćwierć” to także wskrzeszanie pamięci o ludziach i o tym, co już nie istnieje albo powoli odchodzi w zapomnienie. Na zakończenie wieczoru miłą niespodziankę przygotowały panie Anna Nowaczyk i Urszula Stefanow, prezentując swoje wiersze, które powstały specjalnie dla poety, a wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk pogratulował Gwidonowi Hefidowi srebrnego jubileuszu.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

26 września 2018

ONE COMMENT ON THIS POST To “Genius loci wśród zielonych wzgórz”

  1. Renata napisał(a):

    Gratulacje dla mojego kuzyna, który jest niesamowita osoba, jedyna w swoim rodzaju ???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica