Aglomeracja Wałbrzyska

Głuszyca: atrakcji tu nie brakuje, choć problemów też

 

W momencie, kiedy pisaliśmy ten tekst, mieszkańcy Głuszycy decydowali właśnie w referendum, czy odwołać burmistrz miasta, Alicje Ogorzelec. Ale – choć gmina ma problemy – nie można powiedzieć, że nic się w niej nie dzieje.

 

 

 

 

To dolnośląskie miasteczko w powiecie wałbrzyskim o wyjątkowej urodzie i burzliwej historii, wkraczające coraz pewniej na listę miast turystycznych. Najcenniejszą wartością Głuszycy jest jej położenie: w rozległej kotlinie górskiej.

– Prawa miejskie uzyskała Głuszyca dopiero w PRL-u, dokładnie w roku 1962, jako prężne osiedle przemysłowe kontynuujące tradycje włókiennicze sprzed wojny. W latach 90-tych XX w. nastąpił upadek przemysłu lekkiego w Głuszycy, podobnie jak na Dolnym Śląsku i w całym kraju. Głuszyca stanęła przed koniecznością przyjęcia nowej strategii rozwojowej, uwzględniającej naturalne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Od tej pory priorytetem dalszego rozwoju stała się turystyka, rekreacja i wypoczynek. Temu celowi podporządkowane są nowe inwestycje i poprawa infrastruktury – pisze Stanisław Michalik na swoim blogu poświęconym m.in. miasteczku.

Głuszyca liczy sobie ponad 7 tys. mieszkańców w mieście, a ok. 10 tys. w całej gminie.

– Atrakcją Głuszycy są otwarte w 1996 roku podziemne sztolnie wydrążone w skale pod Osówką w masywie Włodarza. Są one częścią zakrojonego na olbrzymią skalę militarnego programu inwestycyjnego III Rzeszy w Górach Sowich, znanego pod kryptonimem „Riese”, czyli „Olbrzym”. „Tajemnicze Podziemne Miasto w Głuszycy”, bo tak nazwano tę atrakcję turystyczną, zyskało sobie dużą popularność w kraju i u najbliższych zagranicznych sąsiadów. Odwiedza je rocznie ponad 60 tys. osób – dodaje Stanisław Michalik. – Szansą dla Głuszycy jest będący w toku modernizacji i rozbudowy wyciąg narciarski w Łomnicy. W roku 2008, pod łomnickim wyciągiem, powstała nowoczesna, drewniana przystań turystyczna prowadząca gastronomię. Głuszyca ma jeszcze inne atrakcje przyciągające turystów. Należą do nich ruiny zamku Rogowiec w masywie Jeleńca, ze wspaniałymi widokami na Borową i Chełmiec w Górach Wałbrzyskich, a także z drugiej strony na Głuszycę i panoramę Gór Sowich. Należy do nich kompleks pięciu stawów, położonych kaskadowo wzdłuż duktu leśnego do Przełęczy Marcowej w masywie Włodarza, albo też ładnie położony akwen wodny w wyrobisku skalnym po kamieniołomach w Głuszycy Górnej. Planowane jest tutaj uruchomienie przystani wodnej oraz ścieżek spacerowych w górę, nad urwiskiem skalnym, z pięknymi widokami na przeciwległe pasmo Gór Sowich.

W tym roku w Głuszycy ostro wzięto się za inwestycje drogowe – planowany jest m.in. remont ul. Grunwaldzkiej, przecinającej miasteczko. Powstały także 4 nowe place zabaw (w Kolcach, Sierpnicy, Grzmiącej i Głuszycy Górnej).

FOT. ARCHIWUM

28 czerwca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica