Aktualności, Polecamy

Intensywny weekend „zwiedzaczy”

Członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków (DTMZ) ostatni weekend spędzili w Kotlinie Jeleniogórskiej. Baza wypadowa znajdowała się w budynku dawnej szkół podstawowej w Staniszowie. Dziś mieści się tu Młodzieżowe Schronisko Turystyczne.

W czasie swego pobytu, grupa odwiedziła Pałac Staniszów wraz z przyległym parkiem. Następnym punktem wyprawy był Pałac na Wodzie położony parę kilometrów dalej. Po krótkiej przerwie celem wędrówki była pobliska góra Witosz, gdzie pośród skał znajduje się kilka jaskiń. W jednej z nich mieszkał znany prorok Hans Rischmann. Jego pomnik znajduje się na polu u podnóża Witosza. Na szczycie góry znajdują się natomiast pozostałości kolumny Bismarcka.
Po sytym obiedzie – daniem głównym był tym razem kapuśniak – przyszła pora na kolejny etap zwiedzania. Celem był zamek Księcia Henryka znajdujący się na górze Grodna. Po drodze nadarzyła się okazja zwiedzenia kościoła pw. Przemienienia Pańskiego wraz z pobliskim cmentarzem.
Drugiego dnia, po śniadaniu złożonym m.in. z tradycyjnej „zlotowej” jajecznicy, grupa pojechała do Sobieszowa, skąd udała się w kierunku zamku Chojnik. Po drodze odwiedziła leśny cmentarzyk rodziny Coghe, a część grupy przeszła przez jaskinię zwaną „Dziurawym kamieniem”. Zwiedzanie zamku Chojnik zakończyło pierwszy, tegoroczny duży zlot Towarzystwa. Już w pierwszy weekend kwietnia pod Wieżą Książęcą w Siedlęcinie (koło Jeleniej Góry) odbędzie się akcja pod hasłem „Spalmy kalorie dla Lancelota 2!”, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”, a DTMZ weźmie w niej czynny udział.
Fot. użyczone (DTMZ)

29 marca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica