Kultura, Polecamy

Kantowskie kategorie na wystawie

Do 30 października w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu można oglądać międzynarodową wystawę „Kategorium – ilość: jedność, wielość, ogół”. Udział w niej biorą: Marcin Berdyszak, Katarina Kissoczy, Patrik Kovačovský, Radek Ślany.

Ekspozycja odnosi się w pośredni sposób do 12 Kantowskich kategorii i jest pierwszym etapem większego projektu. – Wystawa dotyczy kategorii wobec świadomości, kategorii intencjonalnej, pewnego kontekstu, w którym znajduje się każdy z artystów – opowiadał Andrzej Mazur, kurator. „Kategorium” znajduje się w dwóch salach – w Galerii Sztuki Współczesnej budynek B5 mamy prace Katariny Kissoczy i Radka Ślanego. – Katarina przedstawia rzeźby odnoszące się do układów planetarnych. Oddają one istotę rytmu samego w sobie, ale i rytmu trwania, życia, przemijania. Jest to więc namysł nad strukturą zamkniętej całości. Z kolei Radek Ślany ilość, jedność, wielość, ogół podejmuje na zupełnie innej zasadzie, bo jest to refleksja nad ontologią rysunku. Myślenie o rysunku zaczyna się w przestrzeni i nie jest dwuwymiarowe, ale przestrzenne – wyjaśniał. W sali Centrum Ceramiki Unikatowej znajdują się obiekty Marcina Berdyszaka i Patrika Kovačovský’ego. – Praca Marcina odwołuje się do sztuki asamblażu i Tadeusza Kantora. To praca palimpsestowa – opowiadał Andrzej Mazur. Druga nazywa się „I Fell Good” i odnosi się do przeboju Jamesa Browna. Składają się na nią obiekty motoryzacyjne. – Są to tłumiki, z których wydobywają się odgłosy silnika Diesla. Jej znaczenie jest związane z tym, że silnik jest masową podnietą produkowaną dla człowieka, którą człowiek chce się zaspokajać, bo przynosi mu satysfakcję – mówił. Patrik Kovačovský prezentuje obiekty, które są ciałami fizycznymi opisanymi przez wzory matematyczne. – Dopiero potem stają się przedmiotami dla człowieka, które zaczynają mieć swoje znaczenie – dodał. Warto pojawić się także na finisażu wystawy, podczas którego odbędzie się koncert Piotra Damasiewicza i Emilia Gordoa połączony z sesją nagraniową. Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

3 października 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica