Kultura, Polecamy

Kresy wciąż żywe

– Piszą o mnie, że jestem specjalistą od Kresów. Ja się przed tym buntuję, bo jestem historykiem Polski. Uważam, że przeciętnie wykształcony człowiek powinien wiedzieć, czym jest Zbaraż, co było w Kamieńcu Podolskim, co to jest Ostra Brama w Wilnie, Orlęta Lwowskie, Grodno i Orzeszkowa – mówił profesor Stanisław S. Nicieja realizujący od dziesięciu lat projekt opisania 200 miast, które Polska straciła w wyniku konferencji w Jałcie i Poczdamie.

Spotkanie „Kresy – niekończąca się opowieść” zorganizowane przez Bibliotekę pod Atlantami w Wałbrzychu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej było poświęcone kolejnym tomom serii „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”. – W książkach pokazuję ludzi. W historii nie jest ważne, jaką funkcję pełniłeś, tylko co po sobie zostawiłeś. Stąd w mojej książce często ważniejszy jest charyzmatyczny proboszcz niż arcybiskup, którego noszą w lektyce – opowiada profesor. XI tom „Kresowej Atlantydy” przywołuje pamięć o stolicy Polesia – Pińsku i wsiach położonych w międzyrzeczu Piny, Prypeci, Horynia oraz dworach i pałacach (Dereszewicze, Mołodów i Porzecze, Perkowicze, Międzyrzecz Korecki). Głównym miastem XII tomu serii jest Zbaraż i legenda związana z jego obroną w czasie wielkiej rebelii kozackiej. – Zbaraż zna każdy Polak jako symbol oporu, wytrwałości, poświęcenia ojczyźnie. Ale jak doszło do tego, że wieś na terenie bardzo ubogim nagle staje się symbolem patriotyzmu? To fenomen kreacji Sienkiewicza. Każdy naród potrzebuje mitologii i bohatera, z którym się identyfikuje – wyjaśnia profesor. Tom zawiera też historię słynnych zamków, pałaców i rezydencji kresowych w Podhorcach, Olesku i Koropcu.
Spotkanie w bibliotece cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wałbrzyszan, wśród których wielu ma kresowe korzenie. Kresy to ogromna część historii Polski, ale wciąż niedostatecznie dba się o pamięć o nich. – Dla mnie jest niepojęte, że nie powstało jeszcze muzeum polskich Kresów. Do mnie piszą ludzie 90-letni i pytają: „Co mam zrobić ze swoimi zbiorami, fotografiami, bo wnuk się tym nie interesuje?”. Odpowiadam, żeby przysyłać wszystko do mnie – mówi historyk. Spotkanie w bibliotece zakończyło się prezentacją filmu dokumentalnego „Trzy mosty”, który profesor przygotował dla TVP Polonia. Dokument opowiada o dramacie Polaków, którzy w połowie września 1939 roku schronili się przed inwazją hitlerowską na Polskę gromadząc się na Pokuciu.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

15 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica