Aglomeracja Wałbrzyska

Kup sobie dwór. Za 1,4 mln zł

18 lipca odbędzie się przetarg, w czasie którego będzie można kupić zespół dworsko-parkowy z folwarkiem w Ścinawce Górnej (znany jako dwór „Sarny”). Czy znajdzie się ktoś, kto zechce ocalić tę perełkę architektury?

 

Zespół dworsko-parkowy z folwarkiem w skład którego wchodzi m.in. dwór i spichlerz wpisane do rejestru zabytków wraz z bramą i pozostałymi zabudowaniami folwarcznymi położony jest w Ścinawce Górnej.

Sarny nie były nigdy samodzielną wsią. Już w XIV w. istniał tu folwark należący do rodziny von Czeschaw ze Ścinawki Średniej. W 1406 r. Friedrich von Czeschaw sprzedał folwark Niclasowi Pradel i w tej rodzinie folwark pozostał przez cały XV w. mimo, że właściciele Ścinawki w tym czasie się zmieniali.
W 1497 r. panem folwarku był Janco Pradel. Przez cały XVI w. właściciele Sarn często się zmieniali. Mimo to majątek musiał prężnie funkcjonować, skoro w 1590 r. powstał tu duży dwór. Upadek nastąpił podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648), ponieważ właściciele stanęli po stronie protestantów. W efekcie dobra uległy konfiskacie. W 1661 r. Sarny otrzymał hrabia von Götzen, który utworzył tu siedzibę rodową. Powstał w ten sposób jeden z większych majątków w hrabstwie kłodzkim.
Od II poł. XVII w. do 1738 r. , kiedy zmarł hrabia von Götzen , trwała rozbudowa starego dworu oraz powstawały nowe budynki gospodarcze. Po śmierci hrabiego właścicielką majątku została wdowa po nim hrabina von Götzen z domu von Stillfried, natomiast po 1771 r. przeszedł on w ręce drugiej, protestanckiej linii hrabiów von Götzen.
W 1738 r. śląski malarz barokowy, Hans Franz Hoffman wykonał w kaplicy wspaniałą polichromię, obejmującą ściany, strop i ołtarz. Przedstawia ona św. Jana Nepomucena oraz nawiązuje do chwały rodu von Götzen. W 1850 r. polichromia była konserwowana, a także częściowo przemalowana (ostatniej konserwacji dokonały dwie krakowskie malarki w latach 70. XX wieku; w tej postaci można malowidła podziwiać do dziś). W 1820 r. dwór ponownie przebudowano, powstały też kolejne budynki gospodarcze. W takim stanie dotrwał do końca II wojny światowej.
Po wojnie w majątku ulokowano PGR, natomiast sam dwór przystosowano na mieszkania. Kolejnym właścicielem stał się spadkobierca PGR, POHZ.
Obecnie całe założenie znajduje się w zasobach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która wystawiła dwór na przetarg. Odbędzie się on 18 lipca. Cena wywoławcza to 1 394 100 zł.
Obiekt idealnie nadaje się do adaptacji na kompleks hotelowo- rekreacyjny – może znajdzie się ktoś, kto zechce go uratować.

16 lipca na przetargu AWR wystawia inny zabytek z naszego regionu – zespół parkowo- pałacowy we wsi Pyszczyn (powiat świdnicki). Za 1.150.100 zł (tyle wynosi cena wywoławcza) można kupić 8,27 ha gruntu wraz z zabudowaniami, które mogą być adaptowane na cele turystyczno- rekreacyjne.
Obiekt w Pyszczynie to pałac wczesnoklasycystyczny, wzniesiony w 1794 r., restaurowany w 1882 r., częściowo zdewastowany w 1945 r. Po wojnie pałac został upaństwowiony, a jego właścicielem był PGR w Szczepanowie. Obiekt należy do AWRSP.

Obiekt w Pyszczynie to pałac wczesnoklasycystyczny, wzniesiony w 1794 r.

15 lipca 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica