Aglomeracja Wałbrzyska, Jedlina Zdrój, Polecamy

Linia kolejowa odzyska dawny blask

Spółka PKP PLK ogłosiła przetarg na modernizacje linii kolejowej 285 ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. To dzień, na który wielu czekało. Dzięki ogromnym pieniądzom przyznanym m.in. w ramach ZIT AW za kilka lat będziemy mogli się znów przejechać pociągiem tą malowniczą trasą.

Według wstępnego planu na tory linii 285 pociągi powinny powrócić w 2021. Na razie spółka PKP PLK ogłosiła przetarg na modernizację linii 285 w trybie „zaprojektuj i buduj”. Wybrany wykonawca zobowiązany zostanie do stworzenia projektu kompleksowej naprawy i przeprowadzenia samych prac. Zmodernizowana zostanie nawierzchnia oraz tzw. podtorze, czyli wymienione zostaną m.in. szyny i podkłady. Pojawią się też nowe urządzenia sterowania ruchem. Po modernizacji linii 285 prędkość pociągów nawet w najbardziej  newralgicznych miejscach nie powinna spadać poniżej 40 km/h. Wykonawca będzie musiał też zmodernizować mosty, a także przejazdy kolejowej na całym odcinku ponad 20 km rasy ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju.

Przebudowane zostaną także istniejące przystanki osobowe w wielu miejscowościach, a także powstaną nowe, choćby przy centrum przesiadkowym w Jedlinie-Zdroju. W tej miejscowości zmieni się nie do poznania istniejąca stacja, gdzie będzie możliwa zmiana czoła pociągu. Stacje na całej długości trasy zostaną wyposażone w ławki, tablice informacyjne czy choćby stojaki na rowery.

Wartość inwestycji wstępnie oszacowano na 89,8 mln zł. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej na ten cel zostało już zabezpieczone 17,5 mln euro. Termin zakończenia inwestycji określono na koniec 2020 roku. W następnym roku na linii 285 Świdnica – Jedlina-Zdrój powinny już pojawić się pociągi.

Fot. archiwum/red

15 marca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica