Aktualności, Polecamy

Marszałek rozdaje miliony

Dzięki staraniom marszałka Cezarego Przybylskiego Komisja Europejska zgodziła się na przeniesienie dodatkowych niemal 40 milionów złotych na rewitalizację zdegradowanych obszarów naszego regionu. W Kotlinie Kłodzkiej z tych pieniędzy skorzystają aż cztery gminy.

Podjęta w lipcu przez Komisję Europejską decyzja w sprawie zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym umożliwiła samorządowi województwa dofinansowanie kwotą niemal 40 milionów złotych kolejnych projektów w obszarze rewitalizacji w różnych miejscach Dolnego Śląska.
Było to możliwe dzięki uzyskanej zgodzie na przeniesienie pieniędzy między działaniami.
− Pieniądze pozwolą zrealizować dodatkowych 18 projektów, które nie otrzymały dofinansowania w ogłoszonym we wrześniu 2016 roku konkursie „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów” skierowanym do tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI). Konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że nie dla wszystkich projektów wystarczyło wówczas pieniędzy. 98 wnioskodawców złożyło projekty na kwotę ponad 402 milionów złotych. Tym samym ponad trzykrotnie przekroczono wartość alokacji przeznaczonej na ten konkurs – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wówczas 77 wnioskodawców spełniło kryteria, lecz kwota przeznaczona na dofinansowanie była niewystarczająca i pozwoliła na wybranie jedynie 18 projektów. Wynegocjowana obecnie dodatkowa kwota niemal 40 milionów złotych pozwoli wesprzeć kolejne projekty, które w momencie wyboru spełniły kryteria i otrzymały wymaganą liczbę punktów.
– W Kotlinie Kłodzkiej do finansowania zakwalifikowało się aż 5 projektów. Dwa z nich zostaną wykonane w Lewinie Kłodzkim. Pierwszy zakłada remont Placu T. Kościuszki, a drugi utworzenie Centrum Społeczno-Kulturalno-Edukacyjnego w budynku przy ul. Chopina 2. Z kolei Gmina Bardo otrzymała pieniądze na rewitalizację ul. Głównej i Placu Wolności, a w Złotym Stoku ze środków unijnych przeprowadzona zostanie przebudowa ul. Świętej Jadwigi. Wsparcie dostanie także inwestycja w Kudowie Zdroju polegająca na rewitalizacji dróg i przestrzeni publicznej – mówi Julian Golak, radny województwa.
Działania rewitalizacyjne, prowadzone w ramach działania 6.3 „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów” mają charakter kompleksowy i wynikają z Programów Rewitalizacji. Każda gmina chcąc ubiegać się o środki unijne z tego źródła musiała taki program opracować. Na 169 gmin w województwie opracowało je aż 117. Dolny Śląsk jako jeden z pierwszych w kraju ogłosił konkursy infrastrukturalne na rewitalizację w ramach RPO na lata 2014-2020.
Fot. ilustracyjne

26 września 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica