Mistrzostwa Polski Młodych Koni zakończone

Po raz drugi z rzędu w Morawie koło Strzegomia rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Zawodnicy i konie rywalizowali obok siebie w trzech olimpijskich dyscyplinach: ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i WKKW.

Mistrzostwa Polski Młodych Koni to najważniejsza impreza sportowo-hodowlana w roku, zrzeszająca zawodników, właścicieli, trenerów i hodowców. To okazja do wyłonienia najlepszych i najbardziej obiecujących młodych wierzchowców, które dopiero zaczynają swoją sportową karierę. Łącznie przez strzegomski hipodrom przegalopowało 181 koni w wieku od 4 do 9 lat.
Ujeżdżenie
Najlepszym koniem czteroletnim polskiej hodowli został wałach Gregory Peck prezentowany przez Zofię Mordzelewską. Ta para ukończyła całe mistrzostwa z wynikiem procentowym 77,20%. Drugi był ogier Biały Kruk, którego dosiadała Karolina Mazurek. Trzecie miejsce zajął ogier Karatino pod Justyną Stasiulewicz.
W klasyfikacji dla koni z zagranicznymi paszportami tytuł mistrza zdobył ogier Lari Fari. Prezentowała go Aleksandra Krywult, a ich wynik końcowy to 83,40%. Na drugim miejscu uplasował się ogier Diamond Dream, a jego jeźdźcem była Weronika Madej. Trzeci był ogier Dream Boy. Dosiadała go Gabriela Jaworska.
Najwyższe noty w kategorii pięciolatków hodowli krajowej uzyskał ogier Gretton Woods), którego dosiadał Filip Poszumski. Drugi był wałach Gallardo w parze z Ewą Szwed. Miejsce trzecie zajął wałach Dragonfly. Dosiadała go hodowczyni – Danuta Kosecka.
Zwycięstwo wśród koni pięcioletnich z zagranicznymi paszportami odniosła klacz Estelle prezentowana przez Katarzynę Łukasik. Drugie miejsce zdobyła Julietta pod Iloną Janas, a trzecie ogier Lindt.
Czempionem wśród koni sześcioletnich polskiej hodowli został wałach Shadow. Dosiadała go Anna Grygier-Wójtowicz. Drugie miejsce wywalczył ogier Edam, którego prezentowała Ilona Janas. Trzeci był wałach Solaris Ventus pod Natalią Badurą.
Najwyższe noty pośród sześciolatków hodowli zagranicznej otrzymał oldenburski ogier Frodo G pod Kamilem Pulińskim. Drugi w klasyfikacji był ogier Heiline’s Zanzier pod Mateuszem Cichoniem, a trzecie miejsce zajęła klacz I’Mara i Marcelina Wojsz.
W Pucharze Polski Młodych Koni, dla wierzchowców w wieku od 7 do 9 lat, zwyciężył wałach Galapagos, którego dosiadała Katarzyna Popiołek. Miejsce drugie zajął wałach Google pod Aleksandrą Krywult.
Skoki przez przeszkody
Najlepszym koniem czteroletnim wyhodowanym w Polsce została klacz Donna Neva S. Konia prezentowała Daria Kobiernik, a całe mistrzostwa ta para ukończyła z wynikiem 18,01 pkt. Drugie miejsce z wynikiem 17,74 zajął wałach Venclova dosiadany przez Jacka Zagora. Na miejscu trzecim uplasował się ogier Hanibal de Revel należący do Daniela Andrzeja Piechoty (wynik 16,96).
W klasyfikacji dla czterolatków z zagranicznymi paszportami najwyższe noty otrzymał ogier Kirymanjaro Fortuna, którego prezentował Marek Lewicki. Jego wynik to 18,26. Drugi był Kandy Progress pod Michałem Tyszko (17,81), a trzeci Vestari którego dosiadał Siarhei Kazlou (wynik 17,19).
W klasyfikacji koni pięcioletnich z polskimi paszportami zwyciężył ogier Alo Silio P, którego prezentował Krzysztof Retka. Miejsce drugie wywalczył wałach Sasilio dosiadany przez Mateusza Tyszko. Trzeci był ogier Asesor pod Beniaminem Tomaszewskim.
Tytuł mistrza wśród pięcioletnich koni z zagranicznymi paszportami zdobyła klacz Cascadeuce dosiadana przez Michała Tyszko. Druga była Stakkato Lazar pod Tomaszem Miśkiewiczem, a trzeci ogier Calvano (Casall x Silvano) prezentowany przez Anetę Wysocką.
Po finałowym konkursie dla koni sześcioletnich trzy pary zachowały zerowe konto.
Najlepszym koniem hodowli krajowej została prezentowana przez Jana Bobika klacz Flandria. Na miejscu drugim uplasował się wałach Cuba Libre pod Iwoną Feliksiewicz. Trzeci w klasyfikacji był ogier La Noblesse Vulkan L, na którym startował Sławomir Andruchów.
W rozgrywce o zwycięstwo w klasyfikacji sześciolatków hodowli zagranicznej zwyciężyła klacz Velvet Lazar pod Tomaszem Miśkiewiczem. Drugie miejsce zajął ogier Castigo de Amor, którego prezentował Andrzej Głoskowski. Na miejscu trzecim uplasował się Islander pod Małgorzatą Ciszek-Lewicką.
Najlepszym siedmiolatkiem wyhodowanym w Polsce została klacz Cordoba pod Łukaszem Troszczyńskim. Drugie miejsce wywalczył ten sam zawodnik prezentując konia Claudia. Trzecią pozycję zajął La Vulkano L, którego dosiadał Dawid Skiba.
W klasyfikacji dla koni siedmioletnich z zagranicznymi paszportami zwyciężyła klacz Casina 20 pod Mateuszem Tyszko. Na miejscu drugim uplasował się ogier Colinero, którego prezentował Michał Tyszko. Trzecie miejsce przypadło klaczy Wenecja, którą dosiadał Michał Jóskowiak.
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
Najlepszym koniem czteroletnim została klacz Green Light M dosiadana przez Pawła Warszawskiego. Ten sam zawodnik prezentował też ogiera Skylight, który zajął miejsce drugie. Na trzecim uplasował się wałach Magic Boy, na którym startowała Agata Gil.
W konkursie dla pięciolatków pierwsze miejsce zajął wałach Wakat, prezentowany przez Miloslava Příhodę. Drugi był ogier Lascar, którego dosiadał Jan Mossakowski. Miejsce trzecie zajęła klacz Kalabria, na której startował Artur Karczmarek.
Najlepszy wynik w kategorii koni sześcioletnich uzyskał wałach Eldorado dosiadany przez Miloslava Příhodę. Drugie miejsce zajęła klacz Hatteria II prezentowana przez Pawła Warszawskiego. Na trzecim miejscu uplasował się wałach Brodway pod Mariuszem Kleniukiem.