Aktualności, Polecamy

Muszą zapłacić więcej za ogródki

Część mieszkańców z niedowierzaniem przyjęła treść pism otrzymanych z gminy Wałbrzych.  Korespondencja dotyczyła wysokości opłat za ogrody przydomowe. Urzędnicy informowali o wzroście stawki z 78,85 zł do 197,12 zł za rok. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie kilka szczegółów.

W październiku spora grupa mieszkańców kilku wałbrzyskich dzielnic, m.in. Nowego Miasta, Białego Kamienia, czy Podgórza otrzymała pisma z Biura Infrastruktury i Nieruchomości UM w Wałbrzychu o konieczności dokonania dopłat w związku ze zmianą stawki czynszu dzierżawnego za posiadane ogrody przydomowe. Dotychczas dzierżawcy płacili według stawki 78,85 zł, a niedawno zostali postawieni przed faktem i dowiedzieli się, że muszą zapłacić 197,12 zł.

– Otrzymałam pismo, że muszę dopłacić łącznie za lata 2016 i 2017 aż 236,54 zł. Wcześniej nikt mnie nie poinformował o podwyżce i zmianie stawki dzierżawy, a ponadto nie rozumiem, dlaczego nalicza mi się opłatę wstecz za rok 2016 – nie kryje zaskoczenia pani Halina. – Otrzymaliśmy tę korespondencję i zdziwiło nas, na jakiej podstawie wprowadzono te podwyżki. U niektórych oznacza to 100-procentowy wzrost opłaty. W 2015 i w 2016 roku płaciliśmy według starej stawki, bowiem otrzymywaliśmy z Biura Infrastruktury i Nieruchomości wnioski do zapłaty i tam widniała właśnie niezmieniona kwota. Skąd więc mieliśmy wiedzieć, że coś się zmieniło – dopytuje Monika Stywryn, która też otrzymała pismo z podwyżką.

Jak się dowiedzieliśmy od Arkadiusza Grudnia z miejskiego ratusza, 17 lipca 2015 roku weszło w życie zarządzenie prezydenta miasta w sprawie ustalenia stawek czynszu dzierżawnego nieruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu wieczystym gminy oraz stanowiących własność miasta na prawach powiatu z wyłączeniem dróg wewnętrznych. Zgodnie z tym zarządzeniem, stawka czynszu dzierżawnego za ogródki przydomowe oraz nieruchomości na cele rekreacyjne wynosi 0,50 zł za 1 m. kw. rocznie.

– W wyniku jednej z kontroli wewnętrznych, stwierdzono, że stawki czynszu dzierżawnego nie zostały zmienione części dzierżawcom posiadającym umowy zawarte na czas nieokreślony (w większości tym, którzy mieli zawarte porozumienia z MZB – przyp. red) – tłumaczy Arkadiusz Grudzień. – W związku z tym, doszło do sytuacji, w których dzierżawcy ogródków znajdujących się na tej samej działce, mieli różne stawki czynszu dzierżawnego – dodaje przedstawiciel ratusza.

Zaskakujące jest jednak, że spora grupa dzierżawców nie została powiadomiona o zarządzeniu prezydenta, mimo że zgodnie z zapisami zawartych umów dzierżawy (przeważnie § 5 pkt. 2 umowy) czytamy: „W przypadku zmiany wysokości stawki czynszu dzierżawnego w latach następnych wydzierżawiający powiadomi dzierżawcę w formie pisemnej”.

Więcej o sprawie piszemy w ostatnim wydaniu Tygodnika Wałbrzyskiego.

Fot. (red)

 

14 grudnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica