Kultura, Polecamy

Nie taki znowu czarny charakter

W Starej Kopalni w Wałbrzychu z publicznością spotkał się Janusz Chabior, świetny aktor charakterystyczny. Była to zapowiedź zbliżającego się wielkimi krokami 12. Festiwalu Reżyserii Filmowej.

Jak powiedział dyrektor FRF Stanisław Dzierniejko, Janusz Chabior jest kojarzony głównie z rolami bandytów, ubeków i innych typów spod ciemnej gwiazdy. Aktora pamiętamy z obrazów Patryka Vegi („Pittbull”, „Służby specjalne”,„Kobiety mafii”, „Botoks”), ale i Juliusza Machulskiego („Kołysanka”) czy serialu „Komisarz Alex”, gdzie gra patologa Leona Bergera. – Ktoś mnie kiedyś zapytał, kiedy zagram romantycznego kochanka albo wrażliwca, który nie będzie miał krwi na rękach i nie będzie przeklinał. Śpieszę powiedzieć, że gram w takich filmach, ale są to najczęściej artystyczne i niskobudżetowe filmy. Znany jestem za to z filmów, które są głośne i komentowane, ale nie mam nic przeciwko temu, że one się wydarzają – opowiadał Janusz Chabior, aktor. Bohater spotkania swoją karierę rozpoczął w teatrze w Legnicy, gdzie zagrał m.in. w głośnym spektaklu Przemysława Wojcieszka „Made in Poland”. Jego rola nauczyciela-alkoholika była wielokrotnie nagradzana. Wałbrzyszanie mogli go podziwiać również na deskach „Szaniawskiego”. – Ładnych parę lat temu grałem w spektaklu „Kopalnia” i codziennie rano budził mnie taki smutny widok – dwa obcięte do połowy szyby kopalniane. Dziś jestem tutaj na spotkaniu w miejscu, które zmieniło swoją funkcję, było kopalnią i świadczy o przeszłości tego miejsca, ale żyje, rozwija się i wałbrzyszanie mogą się tu spotykać. Zrobiło to na mnie duże wrażenie – mówił. Janusz Chabior do tej pory zagrał w 111 filmach, tylko w tym roku został obsadzony w siedmiu. – Ciężko pracuję w tym zawodzie już od ponad 30 lat. Taka intensywność propozycji pojawiła się dopiero niedawno, chyba od „Służb specjalnych”. To mnie bardzo cieszy, bo lubię pracować – stwierdził. Teraz pracuje na planie najnowszego filmu Patryka Vegi. – To będzie zdziwienie, za jaki temat się wziął, ale jestem zobligowany zachować milczenie, choć już pół Polski huczy, o czym to będzie film – dodał ze śmiechem. Janusz Chabior ponownie przyjedzie do Wałbrzycha 7 czerwca, kiedy to razem z Małgorzatą Kożuchowską poprowadzi galę zakończenia Festiwalu Reżyserii Filmowej.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

26 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica