Nie takie Żubry straszne

Wyrównany przebieg miało pierwsze spotkanie ćwierćfinałowe w play-off II ligi koszykarzy. Gracze Górnika nieznacznie pokonali na własnym parkiecie Żubry Białystok. W serii do dwóch zwycięstw wałbrzyszanie prowadzą 1:0. Za tydzień czeka ich rewanż na Podlasiu.

Biało-niebiescy rozpoczęli starcie od dwóch celnych trójek Bartłomieja Ratajczaka i Marcina Wróbla, ale przeciwnicy nie zamierzali się tym przejmować. W ciągu kolejnych minut uszczelnili obronę i w 6 min było już 8:9. Potem wprawdzie podopieczni Marcina Radomskiego znów uciekli na kilka oczek (16:11), ale na koniec pierwszej kwarty mieliśmy remis. Do połowy drugiej ćwiartki, dzięki skuteczności na linii rzutów wolnych Wróbla, Górnicy wypracowali wyraźną przewagę. W 15 min wygrywali 28:19 i gdy wydawało się, że powoli zaczynają dominować na parkiecie, koszykarze Żubrów zaczęli wracać do gry. Zagrali bardziej zespołowo w ataku i zdecydowanie lepiej pod własną tablicą i po dwóch odsłonach mieliśmy remis 30:30.

Zaraz po wyjściu z szatni lepiej zaprezentowali się przyjezdni, którzy dyktowali warunki gry w trzeciej kwarcie. Wprawdzie przegrywali walkę na tablicach, ale byli skuteczniejsi w rzutach za 2 pkt. Na szczęście dla biało-niebieskich Żubrom nie „siedziały” trójki. W całym meczu goście trafili tylko 7 na 28 takich prób. Koszykarze z Białegostoku po 30 min mieli nieznaczną przewagę (49:54), ale Górnicy nie zamierzali składać broni. Wprawdzie w rotacji trenera Radomskiego było tylko 7 zawodników, ale zdobywanie punktów rozłożyło się praktycznie na wszystkich grających. Tymczasem szkoleniowiec ekipy z Podlasia w całym spotkaniu skorzystał z 9 koszykarzy. W ostatniej ćwiartce rozpoczęła się prawdziwa bitwa. Goście przestali zupełnie trafiać, co w dużej mierze było zasługą defensywy Górnika. Tymczasem gospodarze mozolnie odrabiali dystans i w 38 min doprowadzili do remisu 58:58, a chwilę później wyszli na prowadzenie 61:58. Na 19 sek. przed końcową syreną ważną trójkę trafił Krzysztof Spała i było jasne, że przy wyniku 65:58 wałbrzyszanom już nic złego nie może się przytrafić.

Górnik Trans.eu Wałbrzych – Żubry Białystok 66:62 (16:16, 14:14, 19:24, 17:8)

Górnik Trans.eu: Spała 14, Wróbel 13, Durski 10, Krzywdziński 10, Ratajczak 7, Glapiński 6, Kruszczyński 6.