Aktualności, Polecamy

Nie żyje ksiądz Andrzej Raszpla

Smutna wiadomość dotarła do nas nad ranem. Po wieczornej mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na Podzamczu w Wałbrzychu kapłan zasłabł. Lekarze z pogotowia podjęli się reanimacji, ale niestety księdza nie udało się uratować. Andrzej Raszpla zmarł nagle w wieku 56 lat.

Raszpla

Wspomnienie ks. Andrzeja Raszpli pochodzi ze strony Diecezji Świdnickiej

19 kwietnia 2016 r. zmarł nagle ks. prałat Andrzej Raszpla w 56 r. życia i w 31 r. kapłaństwa.

Śp. Ks. prałat Andrzej Raszpla (1960-2016)

Ksiądz Andrzej Raszpla urodził się 2 listopada 1960 roku w Hadlach Szklarskich w diecezji przemyskiej. Jego rodzice to Stanisław i Anna z domu Kucaj. Ojciec był kolejarzem, matka zajmowała się domem. Był najstarszym z czwórki dzieci, miał dwie siostry i brata. Ochrzczony został 13 listopada 1960 roku w kościele Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich, tam też 10 maja 1973 roku przyjął sakrament bierzmowania z rąk ks. bpa Stanisława Jakiela i przyjął imię Stanisław. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Hadlach Szklarskich uczęszczał do liceum ogólnokształcącego w Kańczudze, gdzie w 1979 roku zdał maturę. Następnie wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. I czasie pierwszego roku studiów został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. W Jednostce Wojskowej w Bartoszycach przebywał od 3 października 1979 roku do 5 kwietnia 1980 roku. Po powrocie z wojska kontynuował studia Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu.

Pracę magisterską („Duch maryjny w życiu i działalności Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego”) pisał z historii Kościoła u ks. prof. Józefa Swastka. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze wrocławskiej 1 czerwca 1985 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Następnego dnia odprawił Mszę św. prymicyjną w rodzinnej parafii.

Jako wikariusz pracował w parafii św. Józefa Oblubieńca w Żórawinie (1985-1989) i w parafii św. Jerzego w Wałbrzychu (1989-1993).

Po powstaniu diecezji legnickiej ks. bp Tadeusz Rybak powołał go na dyrektora administracyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Uczestniczył w pracach remontowo-adaptacyjnych w budynkach przystosowywanych o potrzeb Wyższego Seminarium Duchownego i Legnickiej Kurii Biskupiej.

20 kwietnia 1994 roku został mianowany przez ks. bpa Tadeusza Rybaka kanonikiem EC, a 25 marca 1999 roku – kanonikiem RM.

25 czerwca 1995 roku został proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, gdzie podjął się kontynuacji budowy nowego kościoła. Przy dużym zaangażowaniu parafian prace budowlane postępowały bardzo szybko, aż 24 grudnia 1998 roku Biskup Legnicki odprawił w nowym kościele Pasterkę. W trakcie budowy kościoła ks. Andrzej Raszpla rozpoczął starania o sprowadzenie do nowego kościoła relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwie zostały przekazane przez Stolicę Apostolską w Rzymie i uroczyście wprowadzone do kościoła 4 września 2000 roku. Od tego czasu są otaczane wielką czcią i kultem.

Prace budowlane przy nowym kościele zostały uwieńczone 17 września 2000 roku uroczystą konsekracją, której dokonał Biskup Legnicki ks. Tadeusz Rybak.

25 marca 2000 roku ks. Andrzej Raszpla został kapelanem honorowym Jego Świątobliwości Jana Pawła II – prałatem.

W diecezji legnickiej był diecezjalnym duszpasterzem sportowców (1995-2003), kapelanem policji województwa wałbrzyskiego (1997-2000), wicedziekanem dekanatu Wałbrzych-Zachód (1998-2003). W 2000 roku zwyciężył w plebiscycie na Człowieka Roku Regionu Wałbrzyskiego.

Po powstaniu diecezji świdnickiej 26 marca 2004 roku został dyrektorem ekonomicznym Świdnickiej Kurii Biskupiej. Prowadził prace remontowo-adaptacyjne w budynku, w którym obecnie mieści się Świdnicka Kuria Biskupia i rezydencja biskupa. Rozpoczął także prace remontowe przy obiektach przeznaczonych na Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.

Od 2004 roku należał do Kolegium Konsultorów Diecezji Świdnickiej, Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej, Rady Proboszczów. Jako diecezjalny koordynator pielgrzymek zagranicznych był organizatorem i przewodnikiem pielgrzymek do Ziemi Świętej, Rzymu i po sanktuariach maryjnych Europy.

28 września 2005 roku został kanonikiem gremialnym Świdnickiej Kapituły Katedralnej.

17 września 2006 roku na jego prośbę Biskup Świdnicki – ks. Ignacy Dec – podniósł kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu – Podzamczu do godności Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Ksiądz prałat Andrzej Raszpla należał także do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, był prałatem domowym Jego Świątobliwości Ojca świętego. Obecnie pełnił urząd Dziekana dekanatu Wałbrzych-Zachód.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

20 kwietnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica