Aktualności, Polecamy

Ocalona pamięć, czyli jak to było z Mauzoleum Hochbergów

W listopadzie – miesiącu pamięci wspominamy tych którzy spoczęli w Mauzoleum Hochbergów w Książu. Zbezczeszczona przez Rosjan w 1945 rodowa kaplica została wyremontowana w 2014 roku i otworzona przez wnuka ostatnich właścicieli Książa, honorowego obywatela Wałbrzycha księcia Bolko von Pless.

mauzoleum_hoch

Remontu doczekała się także podziemna krypta, gdzie do dziś znajdują się puste sarkofagi książańskich Hochbergów. Ostatnią z członków rodziny, która spoczęła na Topolowej Górce była księżna Daisy von Pless, pochowana tu w lipcu 1943 roku. Po szczątkach rodziny książęcej nie ma dziś jednak śladu.

Kaplica grobowa rodziny Hochbergów zwana powszechnie mauzoleum zlokalizowana jest na południowy wschód od zamku, na Topolowej Górce  niem. Papelberg, przy południowej bramie parku. Obiekt wybudowany został na początku XVII wieku jako drewniany pawilon tzw. sommerhaus. W 1734 roku został on zastąpiony przez murowany Lusthaus wzniesiony przez Felixa Hammerschmidta, autora barokowej przebudowy budynku głównego zamku.

Więcej w ostatnim wydaniu Tygodnika Wałbrzyskiego.

Mateusz Mykytyszyn

Fot. użyczone/Fundacja Księżnej Daisy von Pless

 

10 listopada 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica