Kultura, Polecamy

Odrodzona z niebytu

Dzieła Matejki, Malczewskiego, Fałata, Dudy-Gracza i wielu innych wybitnych artystów składające się na „Polonię, Symbol tradycji – Znak Nowoczesności W Stulecie Odrodzenia Polski – Duch – Nadzieja – Naród – Zwycięstwo” przyciągnęły na wernisaż wystawy do sal WGS BWA w zamku Książ wielu gości.

Ekspozycja złożona jest z prawie 60 cennych obrazów z XIX i XX wieku, a także rzeźb i odznaczeń związanych z historią Polski. – Jest to wystawa problemowa, która próbuje pokazać, co to jest sztuka narodowa, z czego wynikała – mówiła podczas konferencji prasowej Alicja Młodecka, dyrektor WGS BWA . – Ideą wystawy było pokazanie jedności sztuk, czyli plastyki, literatury, poezji w dochodzeniu do niepodległości – dodała. Jej dopełnieniem będzie koncert zaplanowany na 28 października w Filharmonii Sudeckiej. Do Wałbrzycha przyjedzie również spektakl teatralny przygotowany przez Teatr Dramatyczny im. C.K. Norwida z Jeleniej Góry do tekstów Jana Lechonia zebranych w cyklu „Karmazynowy poemat”. Jego termin jeszcze nie został ustalony.
Eksponaty składające się na wystawę pochodzą głównie z kolekcji prywatnych z całej Polski. – Jedną z najstarszych prac jest „Polonia II” Jana Matejki. Ta praca została zakupiona przez rodzinę w 1928 roku i do dzisiaj pozostaje w rodzinie. Do dzisiaj nie była reprodukowana ani nigdzie nie pokazywana – podkreśliła Młodecka. Z kolei najświeższym obrazem (jeszcze bez werniksu), jaki możemy oglądać na wystawie, jest „Polonia” w ujęciu Andrzeja Boja Wojtowicza. Otwarcie ekspozycji uświetnił patriotyczny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. – Pamięć 100 lat stała się podwaliną wystawy. Pokazujemy też pamięć o wiele dłuższą, pamięć o wielu społecznościach wyznaniowych, językowych, ale także pamięć o tych, którzy są zapomnianymi cieniami – opowiadał Andrzej Holeczko-Kiehl z Muzeum Śląskiego w Katowicach, kurator wystawy. Na wystawę wstęp jest bezpłatny. – „Polonia” powinna przyciągnąć do Książa mnóstwo zwiedzających, nie tylko turystów, ale bardzo bym chciał, żeby i wałbrzyszan. Na pewno powinni to obejrzeć uczniowie naszych szkół – stwierdził Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Z okazji wystawy wydano album w nakładzie 1000 sztuk wraz z tłumaczeniem na język angielski. Trafi on również do polskich szkół za granicą.
Wystawa została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Została przygotowana wraz z z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

5 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica