Kultura, Polecamy

Opowieści niestandardowe

Dwa spektakle obejrzą widzowie podczas zbliżającego się weekendu w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Szaniawski zaprasza na „Dzikiego” oraz „Duchologię polską”. Czyli muzyczne horror story i niestandardową opowieść o duchach i mitach polskiej transformacji. 

„Dziki”

Tekst: Klaudia Hartung-Wójciak z zespołem aktorskim

Reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak

Obsada: Dorota Furmaniuk, Karolina Krawiec, Joanna Łaganowska, Mateusz Flis, Ryszard Węgrzyn oraz Chór Seniorów w składzie: Joanna Luklińska, Barbara Pielech, Barbara Stefanowicz, Dorota Witkowska, Ryszard Godlewski, Zbigniew Sowiński.

„Dziki”, inspirowany książką „Dzikus” Davida Almonda i Dave’a McKeana, to muzyczne horror story dla dzieci i młodzieży, oparte na improwizacjach aktorskich i „Symfonii wiosennej” Benjamina Brittena. Jest to opowieść performatywna o 12-letnim Benjaminie, którego ojciec (zjedzony przez raka, rekiny czy inne niebezpieczne zwierzęta) umiera. W obliczu straty chłopiec zaczyna pisać opowiadanie, ale nie o księżniczkach, czarodziejkach z księżyca lub planetach, gdzie wszyscy żyją długo i szczęśliwie, ale o Dzikim, który wyłazi nocą, by żywić się upolowanymi resztkami i insektami, burząc spokój miasteczka. Historia Benjamina stanowi radykalne odrzucenie strategii radzenia sobie z traumą, które podsuwa i sugeruje świat dorosłych.

Spektakl dla młodych widzów  i ich rodzin z „Biletem familijnym” w cenie 12 zł.

Produkcja została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz ze środków z budżetu województwa dolnośląskiego.

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

15.03 / piątek / godz. 17:00 / Scena Kameralna

16.03 / sobota /godz. 17:00 / Scena Kameralna

Czas trwania spektaklu: 45 minut (bez przerwy)

„Duchologia polska”

Tekst i dramaturgia: Paweł Soszyński

Reżyseria: Jakub Skrzywanek

Obsada: Natasza Aleksandrowitch [g], Agnieszka Bałaga-Okońska [g], Angelika Cegielska, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Kamil Bochniak [g], Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Tomasz Muszyński [g]. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu.

Niestandardowa opowieść o duchach i mitach polskiej transformacji – zjawisku, które do dziś pozostaje nieprzeniknione mimo licznych publikacji i analiz. Kolejne przedstawienie Skrzywanka w „Szaniawskim” ukazuje bohaterów zerwanych ze smyczy realnego socjalizmu, którzy rzucają się w świat przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. To czas, kiedy Polska staje się miejscem cudów, a kolory nabierają intensywności. Ale odrzucenie starego porządku to też szansa dla małych egoizmów, a wolność niepostrzeżenie skończyć się może przemocą. Nowy świat łatwo może przekształcić się w koszmar. Postaci „Duchologii” szukają odpowiedzi na pytanie: czy transformacja kiedykolwiek się w Polsce skończyła? Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

15.03 / piątek / godz. 19:00 / Duża Scena

16.03 / sobota / godz. 19:00 / Duża Scena

17.03 / niedziela / godz. 18:00 / Duża Scena

Czas trwania spektaklu: 105 minut (bez przerwy)

Bilety i rezerwacje: Biuro Współpracy z Publicznością tel: 74 648 83 01-03, również na: www.bilety.teatr.walbrzych.pl lub mailowo: biuro@teatr.walbrzych.pl.

Fot. użyczone (Bartek Warzecha)

 

15 marca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica