Kultura, Polecamy

Ostatnie takie Fanaberie

Wbrew wcześniejszym przepowiedniom Fanaberie odbędą się, lecz będzie to pożegnanie z jednym z ważniejszych teatralnych festiwali. – Zrealizujemy 16. edycję Fanaberii, ale będzie nosiła podtytuł „Nostalgia. Koniec”. Chcemy zaprosić, jak zawsze, gości i nasze dzieła, z którymi będziemy się żegnać nostalgicznie – mówi Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

– Podtytuł „Nostalgia. Koniec” oznacza to, co oznacza. Minister kultury ogłosił już nowe programy. Będziemy pisać nowe wnioski, będziemy aplikować o całkiem nową formułę lub odmienioną, w innym terminie, następcę Fanaberii. Uważamy, że Fanaberie w tym kształcie, jaki do tej pory realizowaliśmy, właśnie w tym roku zostaną definitywnie zamknięte – dodaje. Festiwal odbędzie się 2– 7 grudnia. Widzowie zobaczą ostatni raz cztery wałbrzyskie spektakle, schodzące z afisza –  „Szkołę żon”, „Schuberta”’ „Sztukę”, „Szoa Show. Parodia makabryczna”, połączoną z jubileuszem Adama Wolańczyka, nestora wałbrzyskich aktorów. Z kolei przedstawienia duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski – „Niech żyje wojna!!!”, „O dobru”, „Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej” – pojawią się w formie rejestracji wideo. – Ciągle wydawało nam się, że uda się nam zgromadzić aktorów, którzy już rozpierzchli się po Polsce. Pomimo naszych usilnych starań nie udało się ich zebrać, aby taki festiwal Moniki i Pawła mógł się odbyć – wyjaśnia Marosz. Na Fanaberiach będą gościć młodzi twórcy i muzyka – w programie koncert piosenek Kory w wykonaniu Karoliny Gibki, znanej z wałbrzyskiej „Iwony, księżniczki Burgunda” oraz koncert piosenek Agnieszki Osieckiej, który zagra Nula Stankiewicz i zespół Janusza Strobla. Do Wałbrzycha przyjadą ze swoimi spektaklami gwiazdy: Joanna Szczepkowska, Grażyna Barszczewska, Grzegorz Damięcki. Obejrzymy także spektakl o Igorze Przegrodzkim, legendzie wrocławskiego teatru, czyli „Postać dnia” reż. Sebastian Majewski Teatru Polskiego w Podziemiu. Na XVI Wałbrzyskie Fanaberie „Szaniawskiemu” udało się pozyskać 21 tys. zł z budżetu województwa dolnośląskiego.

Alicja Śliwa

Fot. użyczone/Bartłomiej Sowa

21 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica