Aktualności, Polecamy

Palmiarnia czeka na remont

O 1,5 miliona złotych więcej będzie kosztować remont wałbrzyskiej Palmiarni. Radni zarezerwowali dodatkowe środki w budżecie gminy i na szczęście po kilku nieudanych próbach znalazł się wreszcie wykonawca chętny do zrealizowani tej inwestycji.

Inwestycja współfinansowana jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska. Pierwszy etap prac obejmuje renowację zniszczonych szklarni. Są to szklarnie od nr 7 do nr 12 i szklarnia nr 26. Rozebrany i wybudowany na nowo zostanie budynek gospodarczy znajdujący się od strony ul. Wilczej. Na pierwszy etap remontu Palmiarni gmina Wałbrzych pozyskała środki w wysokości około 4 mln złotych w ramach projektu „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu”. Projekt jest realizowany wspólnie z czeskim ogrodem zoologicznym Zoo Dvůr Králové. W ramach tej współpracy dojdzie również do wymiany miedzy stronami. Do wałbrzyskiej Palmiarni trafi kilka zwierząt z Czech, natomiast Zoo Dvůr Králové wzbogaci się o egzotyczne rośliny. Wymiana będzie możliwa dopiero po odpowiednim dostosowaniu obiektu. Utworzenie specjalnych boksów jest jednym z założeń remontu. Zwierzętami, które do nas trafi,ą będą lemury. Natomiast od strony czeskiej otrzymaliśmy listę roślin, które chcieliby mieć w swoim ogrodzie zoologicznym.

– Znalazł się wykonawca, który podejmie się tych robót, ale jego wycena jest wyższa od środków, jakie pozyskaliśmy na ten cel i stanęliśmy przed trudnym wyborem – czy dołożyć własne środki na realizację tej inwestycji i tym samym nie stracić dotacji, czy też zrezygnować z prac – tłumaczy prezydent Roman Szełemej. – Brak wykonawców to coraz większy problem i stąd nasza decyzja o zmianach w budżecie i dołożeniu brakującej sumy do remontu.

Anna Żabska, zarządzająca wałbrzyskim Zamkiem Książ i Palmiarnią, jest zadowolona z decyzji radnych.

– Na początku lipca podpiszemy umowę z wykonawcą, a prace potrwają do maja przyszłego roku – informuje Anna Żabska.

Zabytkowa Palmiarnia od 2012 roku jest własnością Gminy Wałbrzych, która przekazała ją w administrację gminnej spółce Zamek Książ. W ostatnich latach zostały przeprowadzone najpilniejsze prace remontowe dotyczące konstrukcji szklarni nr 1, 2, 4, 5, 6. Ponadto, w 2014 roku zrealizowano I etap prac, w zakresie przebudowy instalacji grzewczej oraz kotłowni. Obecnie realizowany projekt „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu” pozwoli na realizację dalszych prac remontowych. Głównym celem zadania jest podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu wałbrzyskiego i kralovohradeckiego poprzez większe wykorzystanie zasobów przyrodniczych. W ramach realizacji projektu będą podjęte konkretne działania kluczowe, które zapewne przełożą się w późniejszym okresie na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Palmiarni i ZOO w Dvůr Králové, a tym samym przyczynią się do rozwoju turystycznego regionu. Projekt zakłada: modernizację obiektów Palmiarni, obejmującą renowację jednej z najbardziej zniszczonych części obiektu, tj. szklarnie od nr 7 do 12, szklarnię nr 26, przybudówki B oraz odtworzenie budynku nr 27A – łącznie ponad 1200 m2 powierzchni użytkowej, a także wdrożenie w ramach Palmiarni dobrych praktyk w zakresie opieki nad zwierzętami i roślinami (w Palmiarni zostaną przygotowane miejsca dla zwierząt, które zostaną sprowadzone z ZOO w Dvur Kralove, natomiast wałbrzyska Palmiarnia przygotuje sadzonki roślin, które będą wykorzystane w pawilonach ZOO w Dvůr Králové).

Projekt „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu” (nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/15_003/0000300) jest realizowany w od 1 stycznia 2017 do 31 lipca 2019 r. Jego całkowita wartość wynosi 1 368 767,74 EUR, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 991 278,45 EUR.

1 lipca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica