Aglomeracja Wałbrzyska, Głuszyca, Polecamy

Pamiętali i pobiegli

Już po raz czwarty mieszkańcy Głuszycy włączyli się do ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W słoneczną pierwszą niedzielę marca punktualnie w samo południe z placu przy kaplicy św. Józefa wybiegło prawie sto osób, by wspólnie pokonać symboliczny dystans 1963 metrów. Przed startem rozgrzewkę poprowadził jeden z uczestników biegu – burmistrz Głuszycy Roman Głód.

Przypomnijmy, że ideą przedsięwzięcia jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, który był ostatnim poległym w boju partyzantem tego ruchu  w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Bieg w Głuszycy poprowadzili jadący konno z biało-czerwoną flagą Zbigniew Sosnowski i Rafał Ciućka z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Po raz kolejny żołnierze z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku oraz policjanci z głuszyckiego komisariatu czuwali nad bezpieczeństwem biegnących. Na mecie przy kompleksie boisk orlik medale z rąk głuszyckich harcerek Weroniki Jarosz i Celestyny Chlastawy, otrzymali wszyscy uczestnicy wydarzenia. Najbardziej dumni z medali byli najmłodsi biegacze, którym towarzyszyli uśmiechnięci rodzice i dziadkowie.

Fot. użyczone (UM Głuszyca)

6 marca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica