Aktualności, Polecamy

Parkingowe zamieszanie

Czy za niektóre parkingi w Wałbrzychu nie powinniśmy płacić? To nie takie proste, ale… Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że zarządzenie prezydenta dotyczące miejsc postojowych przy ulicach Kasztanowej, Kilińskiego i Rycerskiej oraz Al. Wyzwolenia oraz opłat za wynajem placu na parkingu przy ul. Rycerskiej jest nieważne. Co to oznacza?

?

Wyrok zapadł 21 sierpnia tego roku. Sąd stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta Wałbrzycha z 30 kwietnia 2014 roku. Jednym z argumentów podnoszonym w uzasadnieniu jest to, że miasto stworzyło parkingi i – co za tym idzie – ustaliło cennik opłat, na ulicach, które nie są drogami publicznymi. W uzasadnieniu czytamy m.in. że „bezspornym faktem jest to, że ulice i plac, na których zlokalizowane są parkingi, nie stanowią dróg publicznych i należy zakwalifikować je do dróg wewnętrznych…”.
Dodatkową opłatę w wysokości 250 zł mieli płacić kierowcy, którzy nie uiścili podstawowej opłaty parkingowej. I ta opłata właśnie stała się zarzewiem sporu. Gmina Wałbrzych zaczęła dochodzić swoich należności w sądzie. Zarówno Sąd Rejonowy w Wałbrzychu, jak i Sąd Okręgowy w Świdnicy przyznały rację gminie. Mimo tych wyroków, jeden z właścicieli samochodów, które parkowały na spornym terenie, uznał, że te „dodatkowe” opłaty są niezgodne z przepisami. Przedsiębiorca podnosił również kwestię nieopublikowania zarządzenia o opłatach parkingowych w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenie prezydenta Wałbrzycha. Jak na wstępie wspomnieliśmy WSA stwierdził nieważność tego zarządzenia.
– Otrzymaliśmy uzasadnienie wyroku i obecnie zapoznajemy się z nim i je analizujemy – informuje Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego ratusza. – Prawdopodobnie odwołamy się i złożymy skargę kasacyjną do kolejnej instancji, a będzie to Naczelny Sąd Administracyjny.
SCB
Fot. (red)

5 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica