Kultura, Polecamy

Pelplin w sercu artysty

Niedaleko Gdańska w Pelplinie odbył się XXVI Międzynarodowy Interdyscyplinarny Plener Artystyczny w ramach Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. W „państwie krzyżackim”, co miało i ma niebagatelny wpływ na wyobraźnię mieszkańców pogranicza południowego.

pelplin_plener

W plenerze wzięli udział głównie malarze, także poeci i fotograficy. Mieszkali w kompleksie pocysterskiego klasztoru, w Collegium Marianum, obecnie kompleksie rzymskokatolickiej katedry pelplińskiej. Przez 10 dni poznawali region i jego zabytki, tworzyli, brali udział w spotkaniach, dyskusjach, wypowiadali się do mediów, prezentowali wystawę podczas Jarmarku Cysterskiego. Charakterystyczny dla tej części kraju pomorski ceglany gotyk wyrósł przed oczami artystów krzyżackimi zamkami, XIV-wiecznymi kościołami zbudowanymi przez Krzyżaków i cystersów. Uczestnicy pleneru zwiedzili Malbork, Tczew, Gniew, Gdańsk, Starogard Gdański i inne miejscowości, w każdej bezcenne zabytki. To znalazło wyraz w pracach plastycznych, w zdjęciach i w wierszach. Poeci zaproszeni zostali też do pelplińskiego liceum ogólnokształcącego, gdzie prezentowali swoje utwory i rozmawiali z uczniami o poezji.

Fot. użyczone

1 października 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica