Aktualności, Polecamy

Platformy pomysł na samorząd

„Polska samorządna” – to nowy program PO, z którym partia Grzegorza Schetyny chce w przyszłym roku podbić duże aglomeracje i małe miasteczka. Więcej pieniędzy ma zostać w samorządach, dopieszczony ma być senior, a dzieci powinny uczyć się w przyjaznych szkołach z nowoczesnymi świetlicami. Ponadto powietrze musi być czystsze, a w każdym zakątku kraju ma funkcjonować budżet obywatelski.

?

O nowych założeniach mówiły wałbrzyskie posłanki Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Katarzyna Mrzygłocka. PO chce przede wszystkim likwidacji urzędów wojewódzkich oraz rozmaitych agencji rządowych, które niekiedy są sztucznymi tworami. Wpływy z podatków PIT i CIT płacone przez osoby fizyczne i firmy z danej gminy w całości mają wpływać do budżetów tych miejscowości. – W każdym zakątku kraju ma obowiązkowo funkcjonować budżet obywatelski, dzięki któremu ludzie wydawaliby samorządowe pieniądze na swoje pomysły. Chcemy, by do samorządów wpływały dużo większe subwencje rządowe na ochronę środowiska, co wpłynęłoby na poprawę jakości powietrza – mówi Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. – Chcielibyśmy aby większy wpływ na organizację pracy szkół miały samorządy. Ramy programowe miałyby być dalej ustalane centralnie, ale na pracę placówek oświatowych większe przełożenie naszym zdaniem powinni mieć prezydenci cz burmistrzowie wraz z rodzicami i nauczycielami – podkreśla Katarzyna Mrzygłocka. Ma być też więcej świetlic szkolnych na miarę XXI wieku, gdzie uczniowie mogliby spędzać chętnie czas, odrabiając lekcje i rozwijając swoje pasje. W programie „Polska samorządna” znalazło się też miejsce dla osób niepełnosprawnych (ułatwienie im dostępu do rehabilitacji) i seniorów, dla których przygotowano specjalny pakiet oparty na trzech filarach: zdrowym, godnym i aktywnym życiu. PO proponuje emerytury bez podatku dochodowego i ich zwiększenie z 85 do 95 proc. po zmarłym małżonku, więcej środków w budżetach samorządów na projekty dedykowane wyłącznie osobom starszym, a także darmowe szczepienia na grypę i zdrowotny bilans 60-latków.

Parlamentarzystki mówiły też o nowych pomysłach PiS dotyczących służb i powstaniu inspektora nadzoru wewnętrznego w MSWiA, który według Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej będzie „nadinspektorem”, mogącym praktycznie wszystko w stosunku do służb mundurowych. Posłanki powątpiewały w zwiększenie liczebności straży marszałkowskiej i w sens przemianowania BOR w Służbę Ochrony Państwa, której zadaniem w przyszłości, według Katarzyny Mrzygłockiej, może być choćby inwigilacja posłów.

Fot. (red)

14 listopada 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica