Aglomeracja Wałbrzyska, Jedlina Zdrój, Polecamy

Pociąg „Amerika” stoi już w Jedlinie

Inicjatorem budowy repliki dwóch wagonów pociągu „Amerika”, który przewoził w czasie II wojny światowej Adolfa Hitlera, jest Radosław Leda, właściciel Pałacu Jedlinka.

kazek

Od kilku miesięcy trwały przygotowania do budowy wagonów pociągu „Amerika”. W efekcie tych działań w sąsiedztwie Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju zbudowano dworzec kolejowy, a na nim stoją wierne repliki w skali 1:1 dwóch wagonów historycznego pociągu „Amerika”. Pierwszy to 14-metrowy wagon osłony przeciwlotniczej, a drugi to 23-metrowy wagon konferencyjny. Oba mają przeszło 4 metry wysokości. Warto pamiętać, że to właśnie w wagonie konferencyjnym w czasie wojny podejmowano szereg bardzo istotnych dla losów Europy decyzji. Pociąg ponadto służył Hitlerowi do bezpiecznego przemieszczania się. „Amerika” składał się ponadto z wagonów sypialnych, salonki, wagonu dla eskorty i personelu, wagonu do przewozu samochodów, wagonu łączności i restauracyjnego. Jak mówią źródła historyczne, tego typu składów wyprodukowano w Niemczech w czasie wojny ponad 20 i służyły one wysoko postawionym dygnitarzom hitlerowskim.

Teraz cała instalacja jest otwarta dla zwiedzających, których oprowadzą przewodnicy i specjalne tablice edukacyjne. Z pewnością jest to kolejna spora atrakcja turystyczna przed kolejnym sezonem wakacyjnym. Zresztą Pałac Jedlinka ma w swoich zbiorach już kilka innych atrakcji. Choćby stojącą przed Pałacem replikę samolotu Fokker Dr. I, którym latał „Czerwony Baron” – Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen, największy as myśliwski I wojny światowej. Dodajmy, że w Pałacu Jedlinka w czasie II wojny światowej swoje biuro projektowe miała Organizacja Todt.

SCB

Fot. (red)

18 czerwca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica