Kultura, Polecamy

Podstawny i Zaleski żegnają się z Dramatem

Maciej Podstawny, dyrektor artystyczny i Łukasz Zaleski, kierownik literacki odchodzą z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Trzy sezony ich pracy tutaj to 19 premier, debiuty reżyserskie i aktorskie, nagrody przywiezione z prestiżowych festiwali, nowatorskie pomysły, których inne ośrodki nam zazdroszczą.

– Chciałabym podziękować bardzo serdecznie Maciejowi i Łukaszowi, których drogi z nami troszkę się rozchodzą. Od września będą z nami współpracować już jako gościnni realizatorzy. Mam nadzieję, że ja, Dorota Kowalkowska i cały zespól rozpoczniemy nowy etap pracy pod kierunkiem Sebastiana Majewskiego, który po 6 latach wraca do Wałbrzycha – mówi Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Za kadencji Podstawnego w „Szaniawskim” powstały tak ważne i nagradzane spektakle jak: „Zapolska Superstar” reż. A. Groszyńska, „Cynkowi chłopcy” reż. J. Skrzywanek, „Schubert” reż. M. Szpecht, „Tutaj jest wszystko” reż. M. Miklasz. – To, co wydarza się w wałbrzyskim teatrze od kilkunastu lat, jest ewenementem na skalę polską i europejską, czyli teatr artystyczny, poszukujący, istniejący daleko od Warszawy, Krakowa, Poznania. Teatr dla młodych twórców, uznany w Polsce i Europie, odwiedzany przez gości z całej Polski i zagranicy oraz istniejący w mieście – wylicza Maciej Podstawny. Dyrektor artystyczny podkreślił absolutne zaangażowanie i profesjonalizm całego zespołu przy stosunkowo nie najwyższych środkach finansowych, jakie są przeznaczone na produkcję przedstawień.

Podczas tych trzech sezonów udało się stworzyć z edukacji teatralnej wizytówkę Wałbrzycha. – Kiedy tu przychodziliśmy jednym ze wstępnych postanowień było to, że oprócz dotychczasowej relacji artystycznej kierownika literackiego i dyrektora artystycznego pojawi się pedagog teatru. To rozwiązanie bardzo nowoczesne, a w skali Polski wręcz nowatorskie – dodaje. W programie teatru znalazły się tak bezprecedensowe wydarzenia jak Teatralna (de)konstrukcja, która przekształciła się w TLeN, dwie edycje Poruszycieli, a także Dni Dramaturgii, Dni Młodego Teatru i szereg czytań reportaży, literatury dla dzieci, poezji.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

 

23 czerwca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica